Άξιζε και πήρε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη

Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο του «διπλό» για τη φετινή σεζόν κόντρα στη Λαμία(1-3), με το «τριφύλλι» να παίζει ωραίο ποδόσφαιρο σε μεγάλο κομμάτι του παιχνιδιού και τους Λούντκβιστ, Βιγιαφάνιες και Μαουρίσιο να βρίσκονται σε μεγάλα… κέφια.

Tο παιχνίδι:

Το πρώτο εικοσάλεπτο κύλησε χωρίς καμία απολύτως φάση από τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να έχει απλώς την κατοχή της μπάλας. Η πρώτη υποψία «απειλής» ήρθε στο 24ο λεπτό για το «τριφύλλι». Ο Λούντκβιστ βρήκε ωραία τον Βιτάλ, με τον Βραζιλιάνο να πιάνει ένα αδύναμο σουτ λίγο έξω από την περιοχή και τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει εύκολα. Στο 27′ η Λαμία απάντησε, με τον Μπρινιόλι να σταματάει εξίσου εύκολα το μακρινό σουτ του Αραμπούλι.

Στο 33′, οι παίκτες του Παναθηναϊκού αναπτύχθηκαν ωραία, όμως το μακρινό σουτ του Βιτάλ κατέληξε και πάλι στην αγκαλιά του Γκαραβέλη. Ένα λεπτό αργότερα(34′), η Λαμία πήρε… κεφάλι στο σκορ με τον Αραμπούλι να εκμεταλλεύεται την αδράνεια στο κέντρο της άμυνας του «τριφυλλιού». Ευθύνη έχει και ο Κώτσιρας, ο οποίος άφησε ανενόχλητο τον Μανούσο να σεντράρει και να βρει το κεφάλι του Γεωργιανού. Στο 43′ Λούντκβιστ και Χουάνκαρ συνεργάστηκαν άψογα, όμως το δυνατό σουτ του τελευταίου κατέληξε αρκετά πάνω από την εστία.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Ο Παναθηναϊκός είχε τον πλήρη έλεγχο της μπάλας, χωρίς ωστόσο να μπορεί να απειλήσει τους Λαμιώτες. Στο 55ο λεπτό, όμως, μια ωραία ενέργεια του Βιγιαφάνιες απελευθέρωσε τον Λούντκβιστ, ο οποίος με ωραίο μακρινό σουτ ισοφάρισε σε 1-1 για τους «πράσινους». Στο 61′ το «τριφύλλι» έχασε τεράστια ευκαιρία να βρεθεί μπροστά στο σκορ. Οι «πράσινοι» έφυγαν στην αντεπίθεση τρεις με έναν, αλλά ο Βιτάλ καθυστέρησε και κόπηκε.

Στο 63ο λεπτό ο Αραμπούλι επιχείρησε ένα πολύ αισιόδοξο σουτ από πλάγια θέση, με την μπάλα να περνάει πολύ έξω. Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 74′ με τον Μανούσο να σουτάρει και τον Μπρινιόλι να αποκρούει. Στο 82ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έχασε μια ακόμη καλή ευκαιρία. Ο Παλάσιος βρέθηκε στην περιοχή μετά από πάσα του Μακέντα, σούταρε απο καλή θέση, αλλά ο γκολκίπερ της Λαμίας μπλόκαρε.

Στο 84ο λεπτό ο Μαουρίσιο κέρδισε πέναλτι από τον Τζανετόπουλο, το οποίο εκτέλεσε μετά από δύο λεπτά ο Μακέντα, με τον Ιταλό να δίνει το προβάδισμα στο «τριφύλλι». Ένα λεπτό μετά(87′) το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού, ο Μαουρίσιο «κλείδωσε» την πρώτη νίκη της ομάδας του μακριά από τη Λεωφόρο με όμορφη συνεργασία Αϊτόρ-Μακέντα και του Βραζιλιάνου.

Λαμία(Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο(72′ Σκόνδρας), Προβυδάκης, Τζανδάρης(17′ Ταϊρόν), Γκέντσογλου, Αραμπούλι(70′ Τσούκαλος), Μανούσος.

Παναθηναϊκός(Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σάρλια, Κώτσιρας, Πέρεθ, Λούντκβιστ(77′ Μαουρίσιο), Βιτάλ(77′ Αϊτόρ), Χατζηγιοβάνης(64′ Παλάσιος), Βιγιαφάνιες, Καρλίτος(28′ Μακέντα).