Αλλαγές, πριν χαθεί το τραίνο!

Ακόμα ένα κάκιστο ματς, ακόμα μια φορά που η ομάδα φωνάζει ότι χρειάζεται αλλαγές! Παίκτες αδιάφοροι και τεχνικό επιτελείο χαμένο. Γράφει ο Νίκος Φαρμάκης.

Ήττα με κάτω τα χέρια θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η σημερινή για τον Παναθηναϊκό…

Ένας Παναθηναϊκός που σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου δε εμφανίστηκε στο κλειστό του Τόφαλος στην Πάτρα και ο αξιόμαχος και εξαιρετικός Προμηθέας για ακόμα ένα ματς, μπήκε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 12 πόντους (47-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη παίζοντας σχετικά καλή άμυνα και εκμεταλλευόμενοι την εμπειρία και την ποιότητα τους προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς, πράγμα που εν τέλει δεν κατόρθωσαν να πετύχουν.

Ο Παναθηναϊκός δυστυχώς σε ακόμα ένα ματς παρουσίασε μεγάλα κενά και μια εκνευριστική χαλαρότητα…

Σε όλο το παιχνίδι φαινόταν δια γυμνού οφθαλμού ότι η ομάδα δεν είχε κανένα πλάνο αμυντικά και επιθετικά.

Επίσης επαναλαμβανόμενη σύμπτωση παύει να είναι σύμπτωση.

Για τρίτο ματς στη χρονιά οι πράσινοι έχοντας την τελευταία επίθεση και έχοντας επίσης την δυνατότητα να πάρουν τη νίκη σκοράροντας, η μπάλα δε γυρνάει και ο Νικ ανήμπορος να κάνει κάτι, παίρνει την ευθύνη επάνω του και αστοχεί.

Το αποτέλεσμα είναι ότι ο Παναθηναϊκός δείχνει ανήμπορος να βελτιώσει τις αδυναμίες του και η αναγκαιότητα αλλαγών επιβεβλημένη!

Το συμπέρασμα είναι ότι ο Προμηθέας άξιζε και πήρε με το σπαθί του την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας, ενώ ο Παναθηναϊκός χάνει νωρίς τη δυνατότητα διεκδίκησης ενός βασικού στόχους του!