«Άλωσαν» τον Κάμπο οι «πράσινοι κομάντος»!

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΕΛ στη Θεσσαλία, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Superleague.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Δώνη, με αυτή τη νίκη, έφτασαν τις 5 συνεχόμενες σε όλες τις διοργανώσεις παραμένοντας, παράλληλα, στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πλέον στον Παναθηναϊκό στρέφονται στο δεκαήμερο «φωτιά», το οποίο περιλαμβάνει τρία ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ (για πρωτάθλημα και Κύπελλο) και ένα με την ΑΕΚ.

Πρώτο μέρος

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην είναι ιδιαίτερα απειλητικές μπροστά από τις δύο εστίες. Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία του παιχνιδιού καταγράφηκε στο 9′. Ο Χατζηγιοβάνης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά έδιωξε η άμυνα της ΑΕΛ, η μπάλα έφτασε στον Κουρμπέλη που έκανε το σουτ με το αριστερό χωρίς να καταφέρει να νικήσει τον Κρίστινσον.

Δύο λεπτά αργότερα (11′) ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για το «τριφύλλι» στην αναμέτρηση. Η μπάλα έφτασε στον Γιόχανσον που είχε έρθει προς τα μέσα, έκανε την ντρίπλα με το δεξί και το σουτ με το αριστερό με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κρίστινσον. Ένα λεπτό αργότερα (12′) ο διαιτητής της αναμέτρησης και το V.A.R αρνήθηκε πεντακάθαρο πέναλτι στον Παναθηναϊκό. Σε κάθετη πάσα του Ζαχίντ, ο Νάγκι μέσα στην περιοχή τσίμπησε τη μπάλα, ο αμυντικός της ΑΕΛ βρήκε το πόδι του Ούγγρου και όχι τη μπάλα με τον ρέφερι να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι ενώ και το VAR έδειξε πως δεν υπάρχει κάτι.

Δέκα λεπτά αργότερα (22′) οι «πράσινοι» κέρδισαν ότι δε κέρδισαν λίγα λεπτά νωρίτερα. Ο Ζαχίντ μέσα στην περιοχή, πέρασε τον Μόρα, δέχτηκε το μαρκάρισμα και ο Βρέσκας έδειξε πέναλτι. Ο Τάσος Χατζηγιοβάννης ανέλαβε την εκτέλεση και «νίκησε» τον Κρίστινσον για το 0-1. Λίγα λεπτά αργότερα (27′) το «τριφύλλι» κέρδισε νέο πέναλτι! Ο Νάγκι μπήκε από τα δεξιά, πέρασε τον Καρανίκα, ο οποίος τον ανέτρεψε, αφού του πάτησε το πόδι και ο διαιτητής έδειξε και πάλι πέναλτι. Ο Χατζηγιοβάννης εκτέλεσε και αυτό το πέναλτι αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κρίστινσον ο οποίος μπλόκαρε, χωρίς πρόβλημα, τη μπάλα.

Πέντε λεπτά αργότερα (32′) ο Παναθηναϊκός είχε μία ακόμα καλή στιγμή για να σκοράρει. Ο Χατζηθεοδωρίδης έκανε τη σέντρα με τη μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να βρίσκει στην πάνω πλευρά του δοκαριού του Κρίστινσον. Στο 36′ ο νεαρός αριστερός μπακ του Παναθηναϊκού έγινε εκ νέου απειλητικός. Πιο συγκεκριμένα, έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε στον Μόρα και κατέληξε στα χέρια του Κρίστσινσον. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τους «πράσινους» να προηγούνται με 0-1.

Δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Στο 49′ ο Ζαχίντ έκανε τη σέντρα, ο Πούγγουρας από κοντά πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Τρία λεπτά αργότερα (52′) η Λάρισα έκανε, ουσιαστικά, τη πρώτη της καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Μπούστος από μακριά έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Διούδη.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (56′) η ομάδα του Γιώργου Δώνη είχε μία ακόμα καλή ευκαιρία για να βρει δίχτυα. Ο Ζαχίντ επιχείρησε το σουτ έξω από τη περιοχή αλλά ο Κρίστινσον έδιωξε δύσκολα πέφτοντας στη γωνία του. Ένα λεπτό αργότερα (57′) ήταν η σειρά της ομάδας της Θεσσαλίας να πατήσει τη «πράσινη» περιοχή. Ο Ουαρντά επιχείρησε το σουτ αλλά ο Διούδης μάζεψε χωρίς δυσκολία.

Στο 63′ ο Έργκις Κάτσε βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Παπάζογλου, ο οποίος συμμετείχε στη φάση και εμπόδισε τον Σένκεφελντ ήταν εκτεθειμένος. Περίπου είκοσι λεπτά πριν από το τέλος (71′) η Λάρισα είχε τη δική της καλή στιγμή για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Ο Ζίζιτς πήρε τη κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ουάρντα, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 75′ οι «βυσσινί» έφτασαν, πιο κοντά από ποτέ, στην ισοφάριση. Ο Παπάζογλου πήρε ανενόχλητος, μέσα από την περιοχή, την κεφαλιά αλλά δε κατάφερε να νικήσει τον Διούδη στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στο 89′ η ομάδα του Γιώργου Δώνη «καθάρισε» το τρίποντο! Ο Ανουάρ κέρδισε το πέναλτι από τον Κρίστινσον, ο Μπουζούκης ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Ισλανδό για το 0-2, σκορ το οποίο δεν άλλαξε μέχρι και την λήξη της αναμέτρησης.

ΑΕΛ (Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Ουάρντα, Μιλοσάβλιεβιτς, Παπάζογλου, Ζίζιτς, Μόρας, Καρανίκας, Μπέρτος, Κάτσε, Αζίγκ.

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Χατζηθεοδωρίδης, Γιόχανσον, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Δώνης, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης, Ζαχίντ, Νάγκι, Καμπετσής.