«Άλωσε» την Κηφισιά ο Παναθηναϊκός!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, έχοντας ως κύριο «όπλο» της το μπλοκ, επικράτησε της ομάδας που πέρσι την πλήγωσε στα πλέι-οφ. Μάλιστα, αυτή ήταν η 4η νίκη του Παναθηναϊκού σε 5 παιχνίδια φτάνοντας, έτσι, τους 12 βαθμούς και παραμένοντας μόνος 2ος.

Πρώτο σετ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Κηφισιά να έχει το μομέντουμ. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το πολύ καλό και δυνατό σερβίς τους, τα λάθη του Παναθηναϊκού και τις κόντρα μπάλες και βρέθηκαν πολύ νωρίς στο +4 (8-4). Το «τριφύλλι» ανέκαμψε, ωστόσο, και με βασική του δύναμη το πολύ καλό μπλοκ έφερε το σετ στα ίσια (14-14), ενώ λίγο αργότερα πέρασε και με δύο πόντους μπροστά (14-16). Στη συνέχεια η ομάδα του κ.Ανδρεόπουλου διατήρησε το ισχνό προβάδισμα του και τελικά κατέκτησε το πρώτο σετ (21-25). Η διακύμανση του σετ: 8-4, 14-16, 21-25

Δεύτερο σετ

Όπως και στο 1ο σετ, έτσι και στο 2ο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και με «όπλο» το εξαιρετικό σερβίς τους πήραν διαφορά της τάξης των 2 πόντων (8-6). Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε σταδιακά και με δύναμη το σερβίς του ανέτρεψε τη διαφορά και προσπέρασε στο πόντο (15-16). Η Κηφισιά, παρόλα αυτά, δεν πτοήθηκε, παρέμεινε στο 2ο σετ και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια κατακτώντας το με 25-22. Η διακύμανση του σετ: 8-6, 15-16, 25-22

Τρίτο σετ

Στο 3ο σετ το παιχνίδι ήταν ντέρμπι εξαρχής με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, με ένα μίνι σερί πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (4-8). Από κείνο το σημείο και μετά, το «τριφύλλι» έπαιξε πολύ όμορφο βόλεϊ και μετέτρεψε το σετ σε παράσταση για ένα ρόλο, κατακτώντας το με 13-25. Η διακύμανση του σετ: 4-8, 8-16, 13-25.

Τέταρτο σετ

Και το 4ο ντέρμπι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν μία «μάχη» και να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Αυτή η κατάσταση συνεχίστηκε και στα μέσα του σετ με τον Παναθηναϊκό να έχει διαφορά δύο πόντων (14-16). Το «τριφύλλι« άντεξε στη πίεση των γηπεδούχων και πήρε το τέταρτο σετ, και ταυτόχρονα το παιχνίδι με 1-3, με σκορ 21-25. Η διακύμανση του σετ: 7-8, 14-16, 21-25