«Άλωσε» το Φάληρο σε… ευρωπαϊκό φόντο!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε στο Φάληρο ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε του Ολυμπιακού στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» με 1-2 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Superleague Interwetten.

Με αυτό το υπερπολύτιμο τρίποντο οι «πράσινοι» παρέμειναν στη 3η θέση με 58 βαθμούς, είναι στο +2 από την ΑΕΚ και τον Άρη ενώ πλησίασε στους 2 βαθμούς από τον 2ο ΠΑΟΚ, ο οποίος μετά την ήττα του από τον Άρη στη Τούμπα παρέμεινε στους 60. Επόμενη αναμέτρηση για το «τριφύλλι» κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα το ερχόμενο Σάββατο στις 20:00.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά. Ο Ολυμπιακός είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν είχε τη τελική προσπάθεια προκειμένου να γίνει απειλητικός προς την εστία του Παναθηναϊκού και να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις. Την ίδια ώρα οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς μπήκαν στο γήπεδο έχοντας παθητικό ρόλο και κυνηγώντας τις αντεπιθέσεις έτσι ώστε να δημιουργήσουν προβλήματα στην άμυνα των Πειραιωτών. Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήρθε στο 9′ για την ομάδα του Μαρτίνς. Ο Μπρινιόλι έκανε λάθος πάσα, ο Αγκιμπού Καμαρά βρήκε λίγο χώρο, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε συρτά έξω από την εστία των «πρασίνων». Δύο λεπτά αργότερα (11′) ο Παναθηναϊκός βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα! Ο Παλάσιος έκανε τρομερή κίνηση, απέφυγε τον Αβραάμ Παπαδόπουλο και με πολύ ωραίο δεξί…. «Αργεντίνικο» σουτ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Βάτσλικ για το 0-1. Με τη συμπλήρωση 15′ στην αναμέτρηση το «τριφύλλι» έφτασε πολύ κοντά στο να διπλασιάσει το προβάδισμα του. Ο Αϊτόρ βρήκε με κάθετη πάσα τον Παλάσιος, ο Αργεντίνος έκανε το σουτ από γωνιακή θέση αλλά ο Βατσλίκ ήταν εκεί διώχνοντας μακριά τη μπάλα.

Στο 21′ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ακόμη μία καλή στιγμή. Ο Αγκιμπού βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή, έκανε το συρτό σουτ με το δεξί αλλά ο Μπρινιόλι βρέθηκε στο σωστό σημείο και μπλόκαρε τη μπάλα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Στο 23′ ο Παναθηναϊκός είχε τη τρίτη καλή στιγμή του στο παιχνίδι. Το «τριφύλλι» κέρδισε φάουλ σε πάρα πολύ καλό σημείο αλλά η εκτέλεση του Αϊτόρ δεν ήταν αυτή που περίμενε και έτσι η μπάλα πέρασε κάμποσα μέτρα άουτ. Στο 26′ ήταν η σειρά του Βιγιαφάνιες να προσπαθήσει να γίνει απειλητικός αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Βατσλίκ. Μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (32′) οι Πειραιώτες είχαν την ευκαιρία τους να φέρουν το ματς στα ίσια. Ο Γκάρι Ροντρίγκες συνέκλινε από τα αριστερά προς τη περιοχή, έκανε το σουτ με το δεξί αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παναθηναϊκού.

Στο 36′ μετά από εκτέλεση κόρνερ των Πειραιωτών, ο Παπασταθόπουλος πήρε τη κεφαλιά αλλά ο Μπιρνιόλι με δεύτερη προσπάθεια μάζεψε τη μπάλα δίχως να αγχωθεί περαιτέρω και να ανησυχήσει τους συμπαίκτες του. Λίγες στιγμές αργότερα οι γηπεδούχοι πήραν φάουλ σε καλό σημείο. Ο Ρόνι Λόπες εκτέλεσε δυνατά με το αριστερό αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την εστία των «πρασίνων». Στο 44′ ο Γκάρι Ροντρίγκες έκανε σουτ στη κίνηση αλλά ο Μπρινιόλι μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Γκάρι Ροντρίκες απέφυγε τον Κότσιρα έκανε το σουτ αλλά ο Ιταλός τερματοφύλακας με πολύ ωραία επέμβαση διατήρησε ανέπαφη την εστία του. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους που βρήκε τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ με 0-1.

Η πρώτη τελική του δευτέρου ημιχρόνου ήταν για τον Ολυμπιακό στο 47′. Ο Εμβιλά δοκίμασε να απειλήσει από μακριά τον Μπρινιόλι αλλά ο Ιταλός σταθερά μπλόκαρε τη μπάλα. Όπως γίνεται αντιληπτό οι Πειραιώτες πίεσαν στο ξεκίνημα της επανάληψης έχοντας πολύ περισσότερη ώρα τη μπάλα στη κατοχή τους από τον Παναθηναϊκό. Στο 54′ οι «πράσινοι» είχαν τη πρώτη τελική τους στο δεύτερο μέρος αλλά το σουτ του Πέρεθ έφυγε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Αϊτόρ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σένκεφελντ με δυνατή καρφωτή κεφαλιά, από το πρώτο δοκάρι, «τρύπησε» την εστία των γηπεδούχων για το 0-2! Στο 71′ ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά στο κόλπο. Ο Τικίνιο έσπρωξε, μετά από εκτέλεση κόρνερ, με το στήθος τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-2.

Στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός ενέτεινε αρκετά τη πίεση του ώστε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια προσπαθώντας να δημιουργήσει ρήγματα και τελικές προσπάθειες προς την εστία του Μπρινιόλι. Στο 85′ ο Καρλίτος έπιασε το σουτ στη κίνηση από τη γωνία της περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Βατσλίκ. Στο 89′ ο Παπασταθόπουλος προχώρησε προς την εστία, έκανε το σουτ αλλά ο Μπρινιόλι έπεσε στη δεξιά γωνία του και μπλόκαρε τη μπάλα. Στα επόμενα λεπτά που ακολούθησαν ο Ολυμπιακός προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Παναθηναϊκός «άντεξε» και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους «πράσινους» να παίρνουν μία τεράστια νίκη και όσον αφορά το γόητρο τους και όσον αφορά τη μάχη που δίνουν για την Ευρώπη.