«Άλωσε» το Περιστέρι ο Παναθηναϊκός!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Ατρόμητο, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Superleague 1!

Το «τριφύλλι» επικράτησε στα Δυτικά Προάστια της ομάδας του Γιάννη Αναστασίου με το μοναδικό τέρμα να το πετυχαίνει ο Τάσος Χατζηγιοβάννης δύο λεπτά πριν βγει το πρώτο ημίχρονο (43′). Αυτή ήταν η πρώτη εμφάνιση του νεαρού εξτρέμ μετά από πάρα πολύ καιρό. Με αυτή τη νίκη ανάσανε, σημαντικά, το τριφύλλι καθώς ανέβηκε στους 8 βαθμούς και «σκαρφάλωσε» στην 9η θέση του πρωταθλήματος.

Πρώτο Ημίχρονο

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ομάδα του Περιστερίου να πιέζει ψηλά στο γήπεδο. Λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου (18′) ο Παναθηναϊκός έκανε την πρώτη του καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση. Ο Ινσούα βρήκε τον Χατζηγιοβάνη, εκείνος με αντίθετη κίνηση άδειασε τον αντίπαλο του, έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ατρομήτου. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα (19′), η ομάδα του Γιώργου Δώνη απείλησε εκ νέου! Ο Ζαχίντ να γύρισε την μπάλα από τα δεξιά. Ο Γούτας δεν απομάκρυνε καλά με τον Καμπετσή να στρώνει στον Χατζηγιοβάνη ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι με τον Ρισβάνη να πέφτει και να βάζει την κόντρα σωτήρια για την ομάδα του.

Δέκα λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο (35′), έγινε ουσιαστικά η πρώτη καλή φάση της ομάδας του Περιστερίου στο παιχνίδι. Ο Ρόσα εκτέλεσε συρτά ένα φάουλ ακριβώς έξω από την μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού , όμως η μπάλα πήγε πάνω στον Διούδη που μπλόκαρε. Πέντε λεπτά πριν από το ημίχρονο (40′) ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι, ωστόσο δεν υπήρχε παράβαση πριν στην πτώση του Χατζηγιοβάνη μέσα στην περιοχή έπειτα από μαρκάρισμα του Μπαένια. Τρία λεπτά αργότερα (43′), το “τριφύλλι” άνοιξε το σκορ! Ο Μπουζούκης έβγαλε τρομερή μπαλιά στην πλάτη της άμυνα του Ατρομήτου και ο Χατζηγιοβάνης με υπέροχο σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μαντά για το 0-1. Αυτό ήταν το σκορ, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Δεύτερο Ημίχρονο

Ο Ατρόμητος μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα (και) του δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να κάνει μία κλασική ευκαιρία για γκολ! Αυτό βέβαια έγινε διότι ο Παναθηναϊκός έδωσε χώρο στους γηπεδούχους και αμύνθηκε στο δικό του μισό κυνηγώντας τις αντεπιθέσεις. Η πρώτη από αυτές τις αντεπιθέσεις έγινε στο 62′. Ο Παναθηναϊκός βρήκε χώρο, έφυγε στην αντεπίθεση με τον Ζαχίντ να βρίσκει ωραία τον Χατζηγιοβάνη. Εκείνος μπήκε μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά ο Μανδάς δε δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει τη μπάλα.

Επτά λεπτά αργότερα (70′) ο Ατρόμητος έφτασε πολύ κοντά στο 1-1! Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μανούσος βρέθηκε μόνος στη μικρή περιοχή έκανε το γυριστό και αστόχησε. Πέντε λεπτά αργότερα (75′) ο Παναθηναϊκός δημιούργησε την πρώτη του καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μπουζούκης έκανε ωραίο σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά ο Μανδάς έπεσε στη γωνία του διώχνοντας, δύσκολα, σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα (78′) ο Ατρόμητος προσπάθησε να γίνει εκ νέου απειλητικός αλλά ο Διούδης μπλόκαρε με σχετική ευκολία τη σέντρα του Κιβρακίδη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ναι μεν δε μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα, ωστόσο και οι γηπεδούχοι από τη πλευρά τους υπέπεσαν σε ουκ ολίγα λάθη από τη μέση και μπροστά. Εξ’ου και το γεγονός ότι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν έγινε κάποια ουσιαστική φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Έτσι το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης βρήκε το “τριφύλλι” να επικρατεί 0-1 και να παίρνει τη δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα.