«Άλωσε» το ΣΕΦ το Ψυχικό!

Το εξαιρετικό Ψυχικό έκανε μεγάλη εμφάνιση στο ΣΕΦ και κέρδισε τον Ολυμπιακό με 71-65. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους «ερυθρόλευκους» στην Α2.

Ο Ολυμπιακός ήταν για δεύτερη σερί αγωνιστική κακός και μετά την ήττα από το Παγκράτι, μέτρησε ακόμα ένα αρνητικό αποτέλεσμα. Το εξαιρετικό Ψυχικό πραγματοποίησε καλή εμφάνιση στο βοηθητικό του ΣΕΦ και κέρδισε τους «ερυθρόλευκους» με 71-65, παρά το γεγονός πως εκτέλεσαν 21 λιγότερες βολές από τους αντιπάλους τους (37-18)!

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο (22-18), οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό πως στο ημίχρονο είχαν διψήφια διαφορά (30-40), ενώ κράτησαν τα ηνία της αναμέτρησης όταν ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιστρέψει στον αγώνα. Έτσι, το Ψυχικό πανηγύρισε ένα μεγάλο διπλό και ανέβηκε στο 8-6, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τους Ιάκωβο Μιλεντίγιεβιτς (21 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6/9 τρίποντα) και Τζοέλ Φρέιτας (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Αντίθετα, οι ηττημένοι, που έπεσαν στο 10-4, είχαν σε πρώτο πλάνο τους Ανδρέα Πετρόπουλο (14 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Βαγγέλη Τζόλο (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ). Σε γενικές γραμμές όμως, οι Πειραιώτες ήταν τρομερά άστοχοι, έχοντας 22,2% από το τρίποντο (6/27) και 51,4% από την γραμμή των βολών (19/37).