«Πράσινη» πρόκριση!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-3 σετ τις Αμαζόνες και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Την Κυριακή (4/4) η κλήρωση.

1ο σετ:

Με επίθεση της Χαντάβα οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 1-3 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Η Πέρεζ, με πρώτο χρόνο, ανέβασε την διαφορά στους τρεις (3-6). Με επίθεση της Χαντάβα το «τριφύλλι» ξέφυγε με πέντε πόντους (4-9), αναγκάζοντας τον τεχνικό των Αμαζόνων να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε νταμπλ σκορ (6-12). Το κακό σερβίς της Νείκοβα επέτρεψε στις γηπεδούχες να μειώσουν στους έξι (7-13).

Η Κωνσταντέλλου, με πρώτο χρόνο, ανέβασε την διαφορά στους οκτώ (7-15). Με άσσο της Ελληνίδας παίκτριας οι «πράσινες» έφτασαν στο +9 (8-17). Η Τσιτσιγιάννη, με άσσο, ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους (9-19). Το «πράσινο» προβάδισμα συνέχισε να παραμένει στους δέκα πόντους (11-21). Με άσσο των Αμαζόνων, οι γηπεδούχες μείωσαν στους επτά (16-23). Τελικά οι παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου κατέκτησαν το πρώτο σετ με 18-25.

2ο σετ:

Με άσσο της Τσιτσιγιάννη οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 2-5 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Μετά το άστοχο σερβίς της Χαντάβα οι Αμαζόνες κατάφεραν να φέρουν στα ίσια το σετ (6-6). Με έξυπνο χτύπημα της Χουντέκοβα το «τριφύλλι» έφτασε στο +2 (8-10). Η Ρουμάνα κόπηκε από το μπλοκ των Αμαζόνων, με την διαφορά να πέφτει στους δύο (11-13). Με πρώτο χρόνο της Σάντσες το «τριφύλλι» έφτασε στο +4 (11-15).

Η Κωνσταντέλλου, με άσο, εκτόξευσε την διαφορά στους έξι (11-17). Με δυνατό χτύπημα της Χαντάβα οι «πράσινες» ξέφυγαν με έξι (13-19). Οι Αμαζόνες μ’ ένα σερί δύο πόντων μείωσαν στους πέντε (15-20). Η Σάντσες κέρδισε το μπλοκ άουτ και ανέβασε την διαφορά στους έξι (16-22). Τελικά το «τριφύλλι» κατέκτησε και το δεύτερο σετ (20-25) και μαζί «κλείδωσε» την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

3ο σετ:

Με δυνατό χτύπημα της Χαντάβα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-5 στο ξεκίνημα του σετ. Η Μαστοράκη, με άσσο, έφερε στα ίσια το σετ για τις Αμαζόνες (6-6). Η ίδια παίκτρια με νέο άσσο έφερε τις γηπεδούχες στο +2 (8-6). Με πρώτο χρόνο της Κοτσιάκη οι Αμαζόνες έφτασαν στο +4 (11-7). Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει για την γηπεδούχο ομάδα (14-8).

Η Γκρέκα κέρδισε το μπλοκ άουτ και ανέβασε την διαφορά στους επτά (18-11). Το προβάδισμα των Αμαζόνων έφτασε μάλιστα τους δέκα πόντους (21-11). Μετά από λάθος των Αμαζόνων οι «πράσινες» μείωσαν στους οκτώ (22-14). Τελικά οι Αμαζόνες κατέκτησαν εύκολα το τρίτο σετ με 25-15 και μείωσαν σε 2-1.

4ο σετ:

Με επίθεση της Τσιτσιγιάννη οι «πράσινες» έφτασαν στο +2 (4-6). Η Μεταξά μπλόκαρε την επίθεση των Αμαζόνων και εκτόξευσε την διαφορά στους πέντε (4-9). Η Νείκοβα κέρδισε την μάχη πάνω στο φιλέ και ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις (7-11). Με δυνατό χτύπημα της Τσιτσιγάννη οι «πράσινες» έφτασαν στο +6 (8-14). Η Κασδοβασίλη μπλόκαρε την επίθεση των γηπεδούχων και εκτόξευσε την διαφορά στους οκτώ (8-16).

Με επίθεση της Χαντάβα το «τριφύλλι» έφτασε στο +11 (8-19). Η Τσιτσιγιάννη έκοψε την Γκρέκα και διεύρυνε το «πράσινο» προβάδισμα στους δεκατρείς πόντους (9-22). Τελικά ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τέταρτο σετ (13-25) και παράλληλα εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Τα σετ: 18-25, 20-25, 25-15, 13-25