• Wednesday, December 19, 2018

Αμετανόητος αυτόχειρας

Ο Σπύρος Μπόσγας γράφει για την ήττα του Παναθηναικού στην Βιτόρια,τις αυτοκτονικές τάσεις των πρασίνων και τις ηγετικές εμφανίσεις Καλάθη και Παππά.

Με τον Μπομπουά να σκοράρει ενα δευτερόλεπτο πριν την λήξη και να γράφει το τελικό 85-84 η Μπασκόνια πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην φετινή Euroleague. Ο Παναθηναικός Superfoods απο την άλλη έχασε μια μοναδική ευκαιρία να πανηγυρίσει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στην διοργάνωση. Το “τριφύλλι” έπαιξε και πάλι εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο ενω είδε τον Νικ Καλάθη να κάνει ρεκόρ καριέρας μοιράζοντας 14 τελικές πάσες. Ο Νίκος Παππάς συνέχισε απο εκεί οπου…σταμάτησε σημειώνοντας 22 ποντους όντας ομως ο μοιραίος παίκτης για τους πρασίνους καθώς αστόχησε στο τελευταίο lay up που θα έδινε και την νίκη στην ομάδα του.

ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ

Ο Παναθηναικός ξεκίνησε με τους Καλάθη, Ντένμον, Λοτζέσκι, Σίγκλετον, Γκίστ σε μια αναμενόμενη επιλογή απο τον Τσάβι Πασκουάλ. Οι πράσινοι κρίθηκαν και πάλι μεταξεταστέοι στην προσωπική αμυνα με αποτέλεσμα να βρέθουν απο νωρίς πίσω στο σκόρ. Ο Τζάνινγκ με το τέταρτο σερί ισπανικό τρίποντο έγραψε το 22-11 τρία λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ο Παππάς όμως με προσωπικούς πόντους μάζεψε την διαφορά για να φτάσουμε στο 27-24 που ήταν και το σκόρ του πρώτου δεκαλέπτου.Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Μπασκόνια ευστοχούσαν στο ένα τρίποντο μετά το άλλο ενω οι παίκτες του Πάσκουλ έδειχναν να τα έχουν χαμένα σε άμυνα και επίθεση.Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Κρις Σινγκλετον ο οποίος σημείωσε 4 συνεχόμενα τρίποντα καθιστώντας τον Παναθηναικό ανταγωνιστικό σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού. Το τριφύλλι έδειξε για ακόμη ένα παιχνίδι αμυντική ασυνέπεια στο πρώτο ημίχρονο όμως οι ομάδες πηγαν στα αποδυτήρια με την διαφορά στο καλάθι (47-45).

ΠΡΑΣΙΝΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ

Η εικόνα του Παναθηναικού άλλαξε άρδην με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Οι παίκτες του Τσαβι Πασκουάλ μπήκαν στο παρκέ εμφανώς πιο διαβασμένοι και με οδηγό την αμύνα τους κατάφεραν να φέρουν στα μέτρα τους τον ρυθμό του αγώνα.Έπειτα απο διαδοχικά καρφώματα του Γκίστ και δυο τρίποντα του Κει Σι Ριβερς οι πράσινοι πήραν κεφάλι στο σκόρ μετα απο αρκετή ωρα (54-58).Ενώ οι παίκτες του Μαρτίνεθ επέμεναν στο περιφερειακό σούτ ο Παναθηναικός με τον Καλάθη να καταγράφει 12 ασσιστ και ισάριθμους πόντους έφταναν προηγούμενοι στο τέλος της τρίτης περιόδου(63-67)

ΡΟΝΤΕΟ ΚΑΙ… ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ

Απο εκεί και πέρα καμία απο τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκόρ. Ο Παναθηναικός προσηλωμένος στην αμυντική του τακτική βρισκόνταν συνεχώς σε θέση οδηγού δεν κατάφερε ομως σε καμία περίπτωση να πάρει μια διαφορά ασφαλείας.Καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα ήταν η αποβολή του Τζέιμς Γκίστ στο 36′ με πέντε ομαδικά φάουλ.. Δύο λεπτα πριν την λήξη ο Νίκος Παππάς μετά απο επτά συνεχόμενους δικούς του πόντους έγραψε το 78-83 δείχνοντας ετσί πως ο Παναθηναικός θα έπαιρνε αυτό που ήθελε απο την “Fernardo Buesa Arena”. Όμως παρά το μαξιλαράκι ασφαλείας που διέθεταν οι πράσινοι (80-84)στο 38’38” δεν κατόρθωσαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.Ο Παππάς αστόχησε μέσα στην πιεστική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι της ισπανικής ομάδας δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Μπομπουά με ενα buzzer beater καλάθι να χαρίσει την πρώτη νίκη στην ομάδα του κάτω απο έξαλλους πανηγυρισμούς.