Άνετο διπλό στην Νέα Ερυθραία

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 0-3 σετ τις Αμαζόνες Νέας Ερυθραίας στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των γυναικών. Έβδομη νίκη για τα «φίνα κορίτσια» στο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός και ψύχραιμος σε μία αγωνιστική που έμειναν πίσω βαθμολογικά ομάδες που θεωρητικά είναι συνδιεκδικήτριες του τίτλου όπως ο ΠΑΟΚ και ο ΑΟ Θήρας, έπειτα από τις ήττες τους από Θέτιδα Βούλας και Άρη αντίστοιχα.

Πλέον το «τριφύλλι» βρίσκεται μόνο στη δεύτερη θέση με 22 βαθμούς έχοντας μόλις ένα βαθμό λιγότερο από τον πρωτοπόρο Άρη και έναν περισσότερο από τον Ολυμπιακό καθώς και δύο περισσότερους από ΑΕΚ και ΠΑΟΚ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός είχε τον καθολικό έλεγχο του αγώνα και το κατέκτησε με συνοπτικές διαδικασίες με 13-25.

Το δεύτερο σετ ήταν και πάλι πράσινο ωστόσο με πολύ πιο δύσκολο τρόπο καθώς το «τριφύλλι» το κατέκτησε οριακά με 24-26 και σε αυτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο και το rotation που έκανε ο κόουτς Οικονόμου.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ  πάρθηκε και πάλι πολύ δύσκολα και μάλιστα ο ΠΑΟ αναγκάστηκε να κάνει μια μεγάλη ανατροπή στο τέλος του σετ , καθώς ήταν πίσω στο σκορ με 22-20 και τελικά το κατέκτησε με 23-25. Η εικόνα του τρίτου σετ ήταν παρόμοια με του δεύτερου με πολλές αλλαγές από πλευράς ΠΑΟ.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Γεωργάκη, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Σταθοπούλου, Ανδρέου, Γραμματεία: Κρητικού.

Διακύμανση: 1ο σετ: 4-8, 8-16, 12-21, 13-25 2ο σετ: 4-8, 15-16, 20-21, 24-26 3ο σετ: 7-8, 15-16, 21-17, 23-25

Οι πόντοι των Αμαζόνων προήλθαν από 3 άσσους, 32 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (13-25, 24-26, 23-25) σε 74′

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Κώστας Γκούντας): Αρβανιτοπούλου 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Σάντος 16 (12/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γουάτκινς 2 (2/5 επ.), Κασδοβασίλη 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 9 (8/20 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 41% άριστες), Γκρέκα 4 (4/16 επ., 42% υπ. – 27% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 39% υπ. – 28% άριστες), Βυθούλκα, Κουρλαμπά, Μαστοράκη 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Κωνσταντίνου 12 (11/26 επ., 1 άσσος, 52% υπ. – 36% άριστες), Κρος 2 (2/2 επ.), Στεπανένκο 14 (13/26 επ., 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Χαντάβα 13 (12/23 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 53% άριστες), Μεταξά 1 (1/6 επ.) / Ξηντάρα (λ, 64% υπ. – 64% άριστες), Κωνσταντέλου 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκρόθες, Παπαστεργίου, Τσιτσιγιάννη, Καραγκούνη.

Σε δήλωση του ο τεχνικός του ΠΑΟ Απόστολος Οικονόμου τόνισε «Θέλαμε μια άμεση αντίδραση μετά την ήττα από τον Άρη  και νομίζω την είχαμε. Παρόλο που προχώρησα σε ένα ένα mini rotation στο δεύτερο και στο τρίτο σετ, εντούτοις κάναμε αυτό που έπρεπε και είμαι ευχαριστημένος. Στο πρώτο σετ ήμασταν έτσι όπως έπρεπε στο μπλοκ και στην άμυνα και στο δεύτερο και τρίτο μας πίεσε και η Θέτιδα. Το θετικό είναι ότι δεν σπαταλήσαμε ενέργεια εν όψει του αγωνιστικού γολγοθά που έχουμε σε Ελλάδα και Ευρώπη και συνεχίζουμε».