Άνετο διπλό στην Ρόδο και τώρα… οι πελάτες!

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε εύκολα με 69-103 τον Κολοσσό στην Ρόδο πετυχαίνοντας το 9/9 στην φετινή EKO Basket League και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ντέρμπι της παρασκευής με τον Ολυμπιακό!

Καλάθης, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννης ξεκίνησαν στην αναμέτρηση για τον Ρικ Πιτίνο.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα «μουδιασμένο» ξεκίνημα στην Ρόδο επιτρέποντας στον Κολοσσό να πάρει προβάδισμα στα πρώτα τρία λεπτά του ματς. Αυτό βέβαια το άλλαξε ο Τζίμερ Φριντέτ λίγο μετά με τρίποντο από την γωνιά. Στην συνέχεια οι «πράσινοι» άνοιξαν την διαφορά με τους Τόμας, Καλάθη και φυσικά Φριντέτ να συνεισφέρουν. Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε ιδιαίτερα η κατάσταση με τον Παναθηναϊκό να αυξάνει σιγά σιγά την διαφορά και τον Κολοσσό να σκοράρει κυρίως με τον Κρομά. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τον Παναθηναϊκό στο +11 και το σκορ στο 21-32.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με αρκετές…τάπες από την πλευρά του Παναθηναϊκού κάτι που έδειξε την διάθεση και την ενέργεια των παικτών του Πιτίνο παρά το χαμηλό επίπεδο του αντιπάλου. Οι φιλοξενούμενοι όσο πέρναγαν τα λεπτά τόσο αύξαναν την διαφορά με τον Φριντέτ να πρωταγωνιστεί ως συνήθως. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 23 πόντους στην Ρόδο όντας με 33-56!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να έχει τραβήξει το πόδι από το γκάζι και να παίζει όσο χρειάζεται κάνοντας συντήρηση δυνάμεων. Οι παίκτες του Πιτίνο έψαξαν αρκετά το παιχνίδι κοντά στο καλάθι και πήραν αρκετούς πόντους από αυτό είτε με τον Παπαγιάννη, είτε με τον Τόμας είτε με τον Παπαπέτρου. Ο 67χρονος προπονητής στην συνέχεια άνοιξε ξανά το ροτέισον δίνοντας χρόνο σε όλους τους παίκτες της ομάδας. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα και τον Παναθηναϊκό στο +27 (48-75).

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκέφτονται μάλλον περισσότερο τις επόμενες υποχρεώσεις του παρά το ίδιο το ματς. Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός προεξάρχοντος του Ράις βρήκε σκορ σε διαφορετικές περιπτώσεις και με διαφορετικούς παίκτες. Οι νταμπλούχοι έφτασαν τους 100 πόντους 1:50 πριν το τέλος με τρίποντο του Ουέσλι Τζόνσον που για άλλη μια φορά ήταν θετικότατος. Ο Αμερικανός με νέο τρίποντο έβαλε το τελευταίο καλάθι του αγώνα με το τελικό σκορ να είναι 69-103!

Ομαδικά στατιστικά:

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: 21/46 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 12/17 βολές, 30 ριμπάουντ (19+11), 16 ασίστ, 13 λάθη, 13 κλεψίματα.
    ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 28/36 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 17/24 βολές, 42 ριμπάουντ (33+9), 25 ασίστ, 18 λάθη, 9 κλεψίματα, 5 τάπες.
    17:11

Ατομικά στατιστικά:

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Αγκμπελέσε 10 (4/10 δίποντα, 2/4 βολές), Τζάκσον 5 (2/11 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μωραΐτης 7, Ντάνιελς 7, Κρομά 22 (4/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπρέιζελτον 2, Τσαλμπούρης, Πουλιανίτης 3 (1), Μπρούσεβιτς 3 (1), Καλογιαννίδης, Τουντζιαράκης 8, Παύλος 2 (1/5 σουτ).
    ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 10 (3 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 8 (6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 13 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/1 βολή), Φρεντέτ 15 (4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Καλάθης 5 (1 τρίποντο, 9 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Ράις 17 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παππάς 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Βουγιούκας 2, Τζόνσον 12 (2), Γουάιλι 7 (5 ριμπάουντ), Μήτογλου 7 (1), Μπεντίλ.