Ανέτοιμος και… προβληματικός!

Δείχνοντας, για ακόμα ένα παιχνίδι, το πόσο ανέτοιμος είναι ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε κόντρα στο Περιστέρι, γνώρισε την ήττα και έτσι θα μείνει εκτός τελικού του πρώτου Ελληνικού σούπερ καπ του μπάσκετ.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα εμφανίστηκε, στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, κατώτερη των περιστάσεων και έτσι δεν απέφυγε την ήττα από τους «πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης». Μπορεί ο Νεμάνια Νέντοβιτς να έκανε, σχεδόν, τα πάντα για το «τριφύλλι» αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό καθώς οι υπόλοιποι κινήθηκαν σε πολύ ρηχά νερά. Αυτό, σε συνδυασμό με την ευστοχία του Περιστερίου στα τρίποντα, ήταν αρκετό ώστε να «κοστίσει» στον Παναθηναϊκό την ήττα με σκορ 82-90

Πρώτο δεκάλεπτο

Οι «πράσινοι», μπορεί να μπήκαν νωθρά στο παρκέ, ωστόσο βγάζοντας ωραίες φάσεις στο «ανοιχτό» γήπεδο πήραν διαφορά πέντε πόντων (14-9) στο πρώτο «κομμάτι» της αναμέτρησης. Μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε, εκείνη την ώρα, εσπευσμένα ο κ.Παπανικολόπουλος η ομάδα του Περιστερίου «αντέδρασε», έπαιξε αποτελεσματική άμυνα ζώνης, «εγκλώβισε» τους «πράσινους» και με εύστοχα τρίποντα και ορθολογικές επιθέσεις πήρε το πάνω χέρι τελειώνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ (19-22).

Δεύτερο δεκάλεπτο

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου βρήκε το «τριφύλλι» να παίζει καλή, και πιεστική, άμυνα και να αναγκάζει ουκ ολίγες φορές την ομάδα του Περιστερίου σε λάθη. Ο Νέντοβιτς μπορεί, σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης, να ήταν σε τρομερή κατάσταση παρόλα αυτά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για τα καλά καθώς η ομάδα των Δυτικών Προαστίων ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική και δυσκόλεψε για τα καλά το «τριφύλλι» (29-29 15′). Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι συνεχόμενες. Το ημίχρονο «έκλεισε» με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 42-42.

Τρίτο δεκάλεπτο

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει «εύκολες» λύσεις στην επίθεση και να παίρνει «κεφάλι» πέντε πόντων στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου (47-42, 52-47) με την ομάδα του Περιστερίου, ωστόσο, να βγάζει αντίδραση και με πρωταγωνιστές τους Γκρέι και Τζόουνς να φέρνει το ματς στα ίσια (52-52), ενώ προς την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου βρέθηκε μέχρι και στο +3 (58-61)! Αυτή η αντεπίθεση διαρκείας συνεχίστηκε από το Περιστέρι, γεγονός που έφερε τον Παναθηναϊκό στο -6 μετά από 30′ αγώνα (61-67).

Τέταρτο δεκάλεπτο

Αυτό το τέμπο διατηρήθηκε και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Μάλιστα η ομάδα του κ.Παπανικολόπουλου βρέθηκε μέχρι και στο +7 (65-72) περίπου 7′ πριν από το τέλος της αναμέτρησης δια χειρός Σκορδίλη και Πετεγουέι την ώρα που τους πρωταθλητές «κρατούσαν» στο παιχνίδι οι Όγκαστ και Φόστερ. Στη συνέχεια το Περιστέρι διατηρούσε ανά διαστήματα το +7, ωστόσο με μία μίνι αντεπίθεση ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους 2 (82-84) περίπου 100 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος δια χειρός Ουάιτ, ο οποίος ευστόχησε σε 2 βολές. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» προσπάθησαν να κάνουν το μεγάλο comeback αλλά τόσο τα λάθη στην επίθεση, όσο και η ευστοχία του Περιστερίου στις βολές ήταν αρκετά ώστε να «γείρουν» την πλάστιγγα υπέρ των αντιπάλων. Η κόρνα της λήξης βρήκε την ομάδα της Δυτικής όχθης να επικρατεί με 90-82 του «τριφυλλιού».

Αύριο οι «πράσινοι» θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ (16:30) στον μικρό τελικό του θεσμού.