Νίκη στο τέλος για τον Παναθηναϊκό!

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-58) ανέβασε στροφές στην τέταρτη περίοδο και πήρε την νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 23-12, έχοντας σε ρόλο πρωταγωνιστή τους Παπαπέτρου και Μήτογλου.

Άξιο αναφοράς είναι πως ο Γιώργος Βόβορας άλλαξε όλη την αρχική πεντάδα στο 6ο λεπτό (Σαντ Ρος, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Ουάιτ, Μήτογλου) περνώντας μέσα τους Τζάκσον, Φόστερ, Κασελάκη, Μπέντιλ και Παπαγιάννη.

Ο Ηρακλής κατάφερε να ισορροπίσει στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +5 από τον Ηρακλή (36-31).

Το τρίτο δεκάλεπτο κατέληξε ξανά στη… μεριά της ομάδας του Βαγγέλη Ζιάγκου (21-27), γεγονός που έφερε τον Ηρακλή μπροστά στο σκορ (58-57) στο 30ο λεπτό.

Το σκηνικό άλλαξε στα τελευταία λεπτά και το «τριφύλλι» έκανε αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο. Είναι ενδεικτικό πως στο 35΄, οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα 7 πόντων (69-62), πριν φτάσει με… γκάζια στη νίκη με το τελικό 81-69, που ολοκλήρωσε και το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου (24-11).

Τα δεκάλεπτα Παναθηναϊκός-Ηρακλής: (23-12, 13-19, 21-27, 24-11)