Άνετος, ωραίος και… 100αρης!

Πραγματοποιώντας, στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, εξαιρετική εμφάνιση ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Βιλερμπάν εύκολα στο Ολυμπιακό Στάδιο, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο, με αυτή την νίκη, εδραιώθηκε ακόμα περισσότερο στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας και πλέον είναι φανερό πως… «γλυκοκοιτάζει» την πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα και βρίσκοντας σκορ στην επίθεση οι «πράσινοι» πήραν πολύ γρήγορα διαφορά οχτώ πόντων (18-10). Στη συνέχεια, όμως, οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο πίστεψαν ότι το ματς έχει… τελειώσει και με επιπόλαιες επιλογές στην επίθεση και χαλαρότητα στην άμυνα επέτρεψαν στη γαλλική ομάδα με μίνι σερί 0-8 να φέρει το ματς στα ίσια (18-18) ένα λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε, τελικά, με το «τριφύλλι» να προηγείται με δύο πόντους (20-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε κατά πολύ καλύτερος σε όλες τις πλευρές του παρκέ. Κύριο χαρακτηριστικό ωστόσο ήταν ο ρυθμός που επέβαλε το τριφύλλι σε συνδυασμό τόσο με την τρομερή κατάσταση του Παπαγιάννη, όσο και τα εύστοχα τρίποντα που βρήκαν οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους πρωταθλητές Ελλάδας να βρίσκονται στο +17 (52-35).

Το τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο. Οι πράσινοι προσέφεραν και θέαμα με πρωτοστάτες τους Νικ Καλάθη και Τζίμερ Φριντέτ. Σε φοβερή κατάσταση εξακολουθούσε να βρίσκεται και ο Γιώργος Παπαγιάννης ο οποίος έκοβε και έραβε στην ρακέτα των Γάλλων κάνοντας πάρτι. Η τρίτη περίοδος βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +15 (73-58).

Η τέταρτη περίοδος, όπως είναι κατανοητό, είχε επί της ουσίας τυπικό χαρακτήρα. Οι «πράσινοι» διαχειρίστηκαν το +15 της τρίτης περιόδου, ο Ρικ Πιτίνο έκανε εκτεταμένο ροτέισον. Έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε το «τριφύλλι» να επικρατεί με 100-88 της Βιλερμπάν.