«Ανώδυνη» ήττα από τη Ραμάτ στο ΟΑΚΑ

Ήττα δίχως αντίκρισμα γνώρισε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού με 56-65 από την Ραμάτ στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του EuroCup Γυναικών.

Έτσι οι «πράσινες» γνώρισαν τη πρώτη τους ήττα στο φετινό ευρωπαϊκό τους ταξίδι και υποχώρησαν στο 4-1. Πλέον στην αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα στη Σερβία αφενός θα ολοκληρωθούν οι υποχρεώσεις της φάσης των ομίλων και αφετέρου θα οριστικοποιηθεί η πρωτιά αυτού.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη βρήκαν ρυθμό στην επίθεση από την αρχή. Η Έμιλυ Πότερ πέτυχε τους πρώτους 4 (2/2 διπ.) «πράσινους» πόντους ενώ ένα τρίποντο της Αλεξανδρή από τη γωνία κι ένα… «τετράποντο» της Κάρτερ έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +3 (11-8) περίπου 4′ μετά το τζάμπολ του παιχνιδιού. Η Καναδή σέντερ με νέο καλάθι της έκανε το 13-10 ενώ η Πηνελόπη Παυλοπούλου έφτασε κοντά στο καλάθι και διαμόρφωσε το 15-10. Η Αλίσια Τζένκινς μείωσε σε 15-12 περίπου 02:00 πριν βγει η πρώτη περίοδος. Μετά το «πράσινο» τάιμ άουτ η διαφορά ανέβηκε στα δύο τρίποντα μετά από εύστοχο τρίποντο της Κάρτερ στον αιφνιδιασμό. Η Σαρ έκανε το 18-14 για τις φιλοξενούμενες. Αυτό ήταν και το σκορ μετά το τέλος της πρώτης περιόδου καθώς στην τελευταία επίθεση το «τριφύλλι» δε βρήκε σκορ.

Το πρώτο καλάθι της δεύτερης περιόδου ήρθε από τις Ισραηλινές με φλότερ της Σαρ (18-16). Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα οι φιλοξενούμενες έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με καλάθι και φάουλ της Κολλιέρ, η οποία αστόχησε στην συμπληρωματική βολή. Η Αλίσια Τζένκινς με 2/2 βολές έβαλε την ομάδα της μπροστά στο σκορ (18-20) για πρώτη φορά μετά από πάρα πολύ ώρα. Το «τριφύλλι» είχε σημαντικότατο πρόβλημα στην επίθεση καθώς έμεινε δίχως πόντο για τουλάχιστον 02:30 στο δεκάλεπτο. Η Σαρ με νέο καλάθι της (τρίποντο αυτή τη φορά) έστειλε την Ραμάτ στο +5. Το «ρόδι» έσπασε για τις «πράσινες» η Διονυσία Αλεξανδρή με σουτ δύο πόντων για το 20-23. Η Σαρ πέτυχε άλλο ένα σημαντικό τρίποντο και έκανε το 20-26. Η Ισραηλινή γκαρντ δημιούργησε ουκ ολίγα προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού σημειώνοντας 12 πόντους με 3/4 τρίποντα. Η Τζένκινς από κοντά έστειλε τη διαφορά στο +8 (20-28) προτού απαντήσει η Πότερ με διπλή προσπάθεια για το 22-28. Η Καναδή σέντερ με δεύτερο σερί λέι απ μετά από πολύ ωραία περιστροφή γύρω από την αντίπαλο της έκανε το 24-28. Η Τζένκινς βρισκόταν σε πολύ καλό βράδυ και έκανε το 24-30 από κοντά. Στη συνέχεια αξιοποίησε άλλες δύο βολές και ανέβασε άλλη μία φορά τη διαφορά στο +8 (24-32). Μετά το τάιμ άουτ της κόουτς Καπογιάννη, και με το ρολόι να δείχνει 03:12 πριν το ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα μίνι σερί 5-0 μειώνοντας στο τρίποντο (29-32) με 5 σερί πόντους της Κάρτερ. Η Αμερικανίδα πέτυχε άλλο ένα τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου φέρνοντας το παιχνίδι στην ισοπαλία. Η Τζένκινς με δεξί λέι-απ στη τελευταία επίθεση διαμόρφωσε το 32-34. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε το «τριφύλλι» να παίρνει προβάδισμα με τρίποντο της Πότερ. Η Σαρ ανταπέδωσε με τον ίδιο τρόπο κάνοντας το 35-37. Η Παυλοπούλου έκλεψε τη μπάλα και με λέι – απ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Για αρκετά λεπτά οι ομάδες ήταν άστοχες. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 38-38 να μείνει για τουλάχιστον 3 αγωνιστικά λεπτά. Η Κολιέρ με 5 σερί πόντους έκανε το 38-43 δίνοντας άλλη μία φορά απόσταση ασφαλείας. Η Πότερ έκανε το 40-43 ενώ έχασε ευκαιρία να μειώσει ακόμη περισσότερο στη συνέχεια. Η Καρς έκανε το 40-45 περίπου 70″ πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο οι ομάδες πήγαν στους πάγκους ενόψει της τελευταίας περιόδου καθώς αμφότερες οι ομάδες δε βρήκαν στόχο στις επιθετικές προσπάθειες τους.

Η τελευταία περίοδος βρήκε την Ραμάτ με μομέντουμ. Οι Ισραηλινές είχαν τις λύσεις στην επίθεση παίρνοντας πολύτιμους πόντους πάνω που πλησίαζαν οι «πράσινες». Η διαφορά έφτασε και στους 7 πόντους (52-59) με το χρονόμετρο να δείχνει 02:45 πριν το τέλος της αναμέτρησης. Η Διονυσία Αλεξανδρή με 2/2 βολές μείωσε σε 54-59 κρατώντας ζωντανό τον Παναθηναϊκό. Αυτό δεν είχε συνέχεια και έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε την Ραμάτ νικήτρια με 56-65

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-34, 40-45, 56-65