Ανόρθωση… ολκής!

Ο Παναθηναϊκός την περίοδο 2008-2009 για τους ομίλους του Champions League αντιμετώπισε εντός έδρας την Ανόρθωση. Ο Απόστολος Μιχαηλίδης αναλύει το μάτς και μας θυμίζει την επικράτηση των πράσινων με 1-0 με μία σαφώς εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στους Κύπριους.

Στην αρχή του αγώνα ο Βύντρα κάνει σέντρα, ο Τζιόλης παίρνει τη κεφαλιά όμως η μπάλα καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του γνώριμου από την θητεία του στην Ελλάδα, Αλβανού τερματοφύλακα, Μπεκιάι. Εν συνεχεία και συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό ο Καραγκούνης από μακρινή απόσταση επιχειρεί ένα εξαιρετικό σουτ το οποίο με υπερένταση διώχνει ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης σε κόρνερ γλιτώνοντας την εστία του από την παραβίαση. Σε μια αντεπίθεση των Κυπρίων γίνεται μια εξαιρετική σέντρα, όμως ο επιθετικός της Ανόρθωσης ενώ βρίσκεται προ κενού τέρματος ουσιαστικά δεν βρίσκει καλά τη μπάλα και την στέλνει πάνω από τα δοκάρια του σχεδόν εξουδετερωμένου Μάριο Γκαλίνοβιτς. Έπειτα απ’ αυτή την ευκαιρία, ο Παναθηναϊκός εκ νέου συνεχίζει να κλείνει την ανόρθωση στα καρέ της και ένα σουτ του “τυπάρα” καταλήγει άουτ. Λίγο αργότερα ο Μάντζιος βρίσκεται τετ α τετ με τον Μπεκιάι, όμως και πάλι ο Αλβανός πορτιέρο αποδεικνύει τα καλά αντανακλαστικά του και διώχνει σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπεκιάι αποχωρεί και στη θέση του μπαίνει ο Νάγκι, πράγμα που όπως θα αποδειχθεί εν τέλει παίζει καταλυτικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.

Ο Κλέιτον από πλάγια έχει την ευκαιρία να νικήσει τον Νάγκι, όμως συνεχίζοντας την καλή εμφάνιση του Μπεκιάι, ο πορτιέρο της Ανόρθωσης απομακρύνει και ενώ λίγο πιο μετά ο Μάντζιος περίπου απ’ τη θέση που ήταν και ο Κλέιτον πριν δεν θα καταφέρει να κάνει τη μπάλα να εισχωρήσει στο τέρμα των Κυπρίων και ο Νάγκι θα του πει και πάλι “Όχι”.

Όμως, ένα τραγικό λάθος που κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έπραττε ποτέ λόγω εμπειρίας ο Μπεκιάι, του Νάγκι, έρχεται να αλλάξει όλο το σκηνικό καθώς έπειτα από πίεση που άσκησε ο Γιώργος Καραγκούνης έκλεψε τη μπάλα από τους αμυντικούς της Ανόρθωσης, έκανε ένα σουτ το οποίο κυριολεκτικά έφυγε μέσα απ’ τα χέρια του Νάγκι και άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Λεωφόρου δίνοντας το έναυσμα για ξέφρενα πανηγύρια στις κερκίδες. Στη συνέχεια και μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη φάση για αμφότερες τις ομάδες και ο Παναθηναϊκός που στάθηκε μεν τυχερός στη φάση του γκολ, όμως άξιζε και με το παραπάνω τη νίκη καθώς η επιθετική λειτουργία του, όπως εξάλλου και η αμυντική, ήταν άψογες πήρε τους 3 βαθμούς στο σακούλι του και συνέχισε την πορεία του εκείνη την αγωνιστική σεζόν για τους ομίλους της κορυφαίας Ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.