«Απέδρασε» από την Αγία Πετρούπολη ο Παναθηναϊκός!

Πραγματοποιώντας πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε με 79-89 της Ρωσικής ομάδας και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο διαδοχικές ήττες.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το “τριφύλλι” ο Τζιμέρ Φριντέτ με 22 πόντους, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Τόμας-Γουάιλι, οι οποίοι πέτυχαν 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Εξαιρετικός ήταν, ακόμα μία φορά, και ο Νικ Καλάθης. Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε, ναι μεν, 8 πόντους, ωστόσο μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ και έκανε 2 κλεψίματα

Πρώτη περίοδος

Στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης ο παναθηναϊκός ήταν νοθρός. Έχοντας αργές επιστροφές στην άμυνα, δίνοντας πάρα πολλά αμαρκάριστα σουτ στη Ζενίτ και μη έχοντας ρυθμό στην επίθεση βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14-10 5′ πριν τη λήξη της περιόδου. Στη συνέχεια, με κύριο εκφραστή τον Ντεσόν Τόμας (10 πόντοι), ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές, βρήκε πόντους κοντά στο καλάθι και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο +2 (20-22)! Βέβαια το πρόβλημα τόσο στο αμυντικό τρανζίσιον, όσο και στην άμυνα στη ρακέτα δεν έπαψε να υφίσταται.

Δεύτερη περίοδος

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έμοιαζε με της πρώτης. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη μη βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα και δεχόμενος εύκολα καλάθια στη ρακέτα βρέθηκε πίσω με 2 (24-22). Στη συνέχεια, ωστόσο, το «τριφύλλι» βελτίωσε την άμυνα του, έκλεψε μπάλες έτρεξε στο γήπεδο και βρέθηκε μέχρι και στο +4 (28-32). Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος τα λάθη των Ρώσων βρέθηκε μέχρι και στο +6 (30-36)! Παρόλα αυτά βιαστικές επιλογές σε επίθεση και κακή περιφερειακή άμυνα έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία (38-38)! Ο Βουγιούκας, λίγα δευτερόλεπτα πριν βγει το ημίχρονο, έδωσε ξανά προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Στη τελευταία άμυνα του πρώτου μέρος, οι νταμπλούχοι αντεπεξήλθαν εξαιρετικά και πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά δύο πόντων (38-40)!

Τρίτη περίοδος

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν εξαιρετικό για το «τριφύλλι»! Με μακρινά σουτ, καλή άμυνα, «ενεργοποίηση» του Φριντέτ και υπομονή στην επίθεση οι πρωταθλητές βρέθηκαν και στο +10 (49-59) 5′ πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός ανέβασε κι άλλο την απόδοση του και έφτασε έως και το +14 (51-65)! Στη συνέχεια, ωστόσο, η Ζενίτ έτρεξε ένα πολύ σημαντικό σερί (9-0) πλησιάζοντας στους 5 πόντους (60-65) μετά από 30′ αγώνα.

Τέταρτη περίοδος

Ο Παναθηναϊκός μπήκε μεστά στην τελευταία περίοδο. Προσπαθώντας να βγάλει όσο δυνατόν περισσότερη ενέργεια σε άμυνα, και καλή κυκλοφορία στην επίθεση, διατήρησε την διαφορά που είχε χτίσει από το τρίτο δεκάλεπτο (70-77 5′ πριν από το τέλος) με μπροστάρη τον Τζέικομπ Γουάιλι. Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης η Ζενίτ εκμεταλλεύτηκε τα φθηνά λάθη του Παναθηναϊκού και πλησίασε μέχρι και στους 3 (78-81) περίπου 2′ πριν από το φινάλε. Στη συνέχεια η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη παρέμενε ψύχραιμη, ήταν εύστοχη στις βολές και κατάφερε να «αποδράσει» από την Αγία Πετρούπολη με μια σπουδαία νίκη με σκορ 79-89