«Απέδρασε» από το Βικελίδης ο Παναθηναϊκός!

Παίζοντας… άμυνα για περισσότερο από μία ώρα αγώνα και έχοντας τον Σωκράτη Διούδη σε φοβερή μέρα ο Παναθηναϊκός «απέδρασε» από το «Κλεάνθης Βικελίδης» κερδίζοντας με 0-1 τον Άρη, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Superleague.

Με αυτή τη νίκη, το «τριφύλλι» πλησίασε την ομάδα της Θεσσαλονίκης στους 5 βαθμούς (28 έναντι 33) και όπως αντιλαμβάνεται κανείς η «μάχη» για την έξοδο στην Ευρώπη έχει αποκτήσει τεράστιο ενδιαφέρον ενόψει της συνέχειας.

Πρέπει, βέβαια, να σημειωθεί ότι αυτό είναι το τρίτο σερί τρίποντο των «πρασίνων» μετά το 0-1 στην έδρα του Απόλλων Σμύρνης και μετά το 2-0 με τη Λάρισα στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας.

Πλέον στο «τριφύλλι» στρέφουν το βλέμμα τους στην αναμέτρηση με τον ΟΦΗ το ερχόμενο Σάββατο (23/01) στο «Απόστολος Νικολαΐδης»

Πρώτο Ημίχρονο

Η πρώτη τελική προσπάθεια της αναμέτρησης ανήκει στον Άρη (4′). Ο Μαντσίνι μπήκε στη περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω από την εστία του Διούδη. Τρία λεπτά αργότερα (7′) η ομάδα του Μπόλονι απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Ο Ιωαννίδης βρήκε, εκτός περιοχής, τον Καμπετσή, ο τελευταίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Σιαμπάνη. Λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης (9′) το «τριφύλλι» βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Χουάνκαρ εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο Βέλεθ γύρισε παράλληλα προς τον Καμπετσή και ο νεαρός φορ από κοντά, με το αριστερό, «νίκησε» τον Σιαμπάνη για το 0-1.

Στα επόμενα λεπτά που ακολούθησαν, ο Άρης προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Διούδη, ωστόσο οι «πράσινοι» είχαν πάρει μεγάλη ψυχολογική τόνωση μετά το γκολ του Καμπετσή, γεγονός που τους βοήθησε να κρατήσουν την ομάδα της Θεσσαλονίκης μακριά από την εστία τους. Μάλιστα, ενδεικτικό είναι ότι στο πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης η ομάδα του Μάντζιου δεν είχε κάνει ούτε μία τελική προσπάθεια προς την εστία στην αναμέτρηση.

Τέσσερα λεπτά μετά τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών (24′) ήρθε η δεύτερη τελική για τον Άρη στην αναμέτρηση. Ο Σούντγκρεν βρέθηκε μέσα στη περιοχή, δοκίμασε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά έξω από την «πράσινη» εστία.

Οκτώ λεπτά πριν βγει το ημίχρονο (37′) οι Θεσσαλονικείς έχασαν την καλύτερη ευκαιρία τους στην αναμέτρηση! Ο Μαντσίνι δέχθηκε τη σέντρα από τα αριστερά, έκανε τη προβολή αλλά η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού του Σωκράτη Διούδη.

Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας (44′) ο Άρης είχε ακόμη ένα σουτ προς την εστία. Ο Μπρούνο Γκάμε εκτέλεσε εκτός περιοχής και πλάγια αλλά ο Διούδης μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους (45+3′) ο Άρης δημιούργησε τη τελευταία αξιόλογη στιγμή του ημιχρόνου. Ο Ματέο Γκαρσία σούταρε, κι εκείνος, μέσα από τη περιοχή αλλά ο Διούδης μπλόκαρε χωρίς να έχει προβλήματα για άλλη μία φορά.

Δεύτερο Ημίχρονο

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος (48′) ανήκει στους «κίτρινους». Ο Ιωάννου μπήκε από τα αριστερά έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Λίγες στιγμές αργότερα, ωστόσο, οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το 1-1. Ο Μάνος βρέθηκε τετ α τετ με τον Διούδη καθυστέρησε όμως και πριν πλασάρει έδιωξε η άμυνα του Παναθηναϊκού. Ο επιθετικός του Άρη είχε ξεκινήσει από θέση οφσάιντ όπως έδειξε το ριπλέι. Στο 53′ ο Άρης έχασε μία ακόμη σπουδαία ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Μάνος έκανε πολύ όμορφη ενέργεια, βρήκε με πολύ εντυπωσιακό τρόπο τον Τζέγκο αλλά ο τελευταίος «νικήθηκε» σε τετ-α-τετ από τον Σωκράτη Διούδη, ο οποίος κράτησε το «μηδέν» στην άμυνα του «τριφυλλιού».

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα (60′) η ομάδα του Μάντζιου έχασε μία ακόμη σπουδαία ευκαιρία να φέρει την αναμέτρηση στα ίσια. Ο Μάνος βρέθηκε μέσα στη περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Διούδης με εκπληκτική επέμβαση κράτησε τον Παναθηναϊκό «ζωντανό» στο παιχνίδι. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, το «τριφύλλι» δημιούργησε τη πρώτη του καλή προσπάθεια μετά το 9′. Ο Εμμανουηλίδης έκανε εκπληκτική ενέργεια από τα δεξιά, πέρασε τέσσερις αντιπάλους, μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ αλλά ο Σιαμπάνης έδιωξε με ωραία επέμβαση τη μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα (65′) οι «πράσινοι» χάσανε κι άλλη μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Ο Ιωαννίδης έκανε το γύρισμα και ο Βέλεθ από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Σιαμπάνη. Μετά τη συμπλήρωση 70 λεπτών (71′) ο Άρης έκανε τελική προσπάθεια μετά από αρκετά λεπτά. Ο Σάσα επιχείρησε ένα σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά έξω από τη «πράσινη» εστία. Δύο λεπτά αργότερα, οι Θεσσαλονικείς απείλησαν ξανά αλλά ο Διούδης μπλόκαρε σταθερά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαβιέ Ματίγια. Δεκαπέντε λεπτά πριν από το τέλος (75′) ο Διούδης είπε και πάλι «όχι» στους ποδοσφαιριστές του Άρη. Ο Σίλβα βγήκε στην αντεπίθεση, έφυγε από πλάγια αριστερά έκανε το πλασέ αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας τον «σταμάτησε» με, μία ακόμη, εκπληκτική απόκρουση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης ξέμεινε από ιδέες, ελέω και της κούρασης, γεγονός που δεν του επέτρεψε να δημιουργήσει τόσες πολλές τελικές προσπάθειες όσες στο υπόλοιπο δεύτερο ημίχρονο. Βέβαια, ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία του να «κλειδώσει» τη νίκη στο 89′ αλλά το σουτ του Καρλίτος έξω από την περιοχή έφυγε λίγο έξω από την εστία του Σιαμπάνη. Στο 90+3′ ο Άρης απείλησε ξανά αλλά το απευθείας φάουλ του Ματέο Γκαρσία μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Διούδης. Αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους «πράσινους» να πανηγυρίζουν την 3η σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Άρης: Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Ιωάννου, Μπεναλουάν, Ρόουζ, Τζέγκο, Ματίγια, Μπρούνο Γκάμα, Ματέο Γκαρσία, Μαντσίνι, Λόπες.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Μολό, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Μαουρίσιο, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Ιωαννίδης, Εμμανουηλίδης, Καμπετσής.