Αυτοκτόνησαν απέναντι στην ΑΕΚ τα «φίνα» κορίτσια

Ο Παναθηναϊκός αν και προηγήθηκε στο κλειστό του Αγίου Θωμά, αυτοκτόνησε και γνώρισε την ήττα με 1-3 σετ από την ΑΕΚ, η οποία έκανε το 1-1 στην Ημιτελική φάση της Volley League Γυναικών.

Πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση μπήκε η ΑΕΚ, η οποία βρήκε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (2-6), αναγκάζοντας τον Γιάννη Καλμαζίδη να πάρει άμεσα το πρώτο του time out. Η επιστροφή των «πράσινων» στον αγωνιστικό χώρο τις έφερε να μειώνουν στο σκορ και στη συνέχεια να παιρνούν μπροστά (12-9).

Βέβαια, η «Ένωση» βρήκε ξανά τον τρόπο για να πάρει το προβάδισμα στο σετ (17-18), με τις παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη ν’ ανατρέπουν ξανά το εις βάρος τους σκορ (20-18). Οι γηπεδούχες βρέθηκαν πρώτες σε θέση set ball (24-23), όμως, η ΑΕΚ «έσβησε» το set ball στέλνοντας το σετ στην παράταση. Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα, κλείνοντας το σετ με 27-25.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα αποκτώντας προβάδισμα δύο πόντων (3-1). Η ΑΕΚ ισοφάρισε άμεσα (6-8), όμως οι γηπεδούχες με την Παπαφωτίου στο σερβίς έφτασε στο +3 (12-9), διατηρώντας αυτή τη διαφορά έως τα τέλη του σετ (18-15).

Σ’ εκείνο το σημείο, οι παίκτριες του Ουνούς Οτσάλ πραγματοποίησαν τη δική τους αντεπίθεση, περνώντας σε θέση οδηγού (19-20). Από εκείνο το σημείο, οι δυο ομάδες πήγαν πόντο – πόντο και με το σκορ στο 24-24, οι κυπελλούχες Ελλάδας έκαναν το απαραίτητο σερί για να ισοφαρίσουν στα σετ.

Παρόμοια έκβαση είχε και το τρίτο σετ. Ο Παναθηναϊκός, για ακόμη μία φορά, βρέθηκε με προβάδισμα (13-10), ωστόσο ξανά η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση στο σωστό σημείο. Αρχικά, η «Ένωση» έφερε το σετ στα ίσα (19-19) και μετά πήρε το ελάχιστο προβάδισμα (21-22). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανατρέψει προσωρινά το σκορ (23-22), όμως ξανά η ΑΕΚ έτρεξε σερί 3-0 (23-25) για να πάρει κεφάλι στα σετ.

Τα σετ: 27-25, 24-26, 23-25, 23-25