«Απόδραση»… Ευρώπης από το Περιστέρι!

Ο Παναθηναϊκός «απέδρασε» από το Περιστέρι επικρατώντας με 2-3 του Ατρόμητου, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Superleague 1.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι «πράσινοι» πλησίασαν στον έναν βαθμό τον Άρη και τον ΠΑΟΚ (38 έναντι 39) και στους 2 βαθμούς την ΑΕΚ (38 έναντι 40) έχοντας, πάραυτα, έναν αγώνα περισσότερο.

Τώρα το βλέμμα στρέφεται στο μεγάλο ντέρμπι αιωνίων με τον Ολυμπιακό την ερχόμενη Κυριακή (14/2 19:30) στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.

Πρώτο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός πίεσε ψηλά τον Ατρόμητο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, γεγονός που «εξαργύρωσε» με την ολοκλήρωση αυτού! Ο Χατζηγιοβάννης εκτέλεσε ωραία το φάουλ από τα δεξιά, ο Βέλεθ έκανε κίνηση στο δεύτερο δοκάρι, πήρε την κεφαλιά και «νίκησε» τον Γιαννιώτη για το 0-1.

Στο 13′ ο Ατρόμητος προσπάθησε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση να γίνει απειλητικός. Ο Αγκάγιεφ δέχθηκε βαθιά μπαλιά, ο Μολό υπολόγισε λάθος την μπάλα, γεγονός που έδωσε δικαίωμα στον Ισραηλινό να μπει στην περιοχή να κάνει το σουτ αλλά αυτό δεν ανησύχησε καν τον Σωκράτη Διούδη.

Στο 25′ η ομάδα του Περιστερίου έκανε τη πρώτη της τελική προσπάθεια εντός εστίας. Ο Αγκάγιεφ επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Διούδης μπλόκαρε χωρίς κανένα πρόβλημα τη μπάλα. Πέντε λεπτά αργότερα (30′) ο Διούδης έδειξε ξανά τα αντανακλαστικά του όταν με ωραία επέμβαση έδιωξε σέντρα-σουτ του Νάτσου από την αριστερή πλευρά.

Δέκα λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (35′) η ομάδα του Παντελίδη απείλησε εκ νέου το «τριφύλλι». Ο Ατρόμητος κέρδισε φάουλ σε πάρα πολύ καλό σημείο. ο Μουνίθ ανέλαβε την εκτέλεση αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Διούδη. Στο 40′ οι «πράσινοι» δημιούργησαν τη 2η τελική τους στο παιχνίδι. Ο Βιγιαφάνιες πήρε την κεφαλιά, μετά την εκτέλεση κόρνερ του Χατζηγιοβάννη, αλλά ο Γιαννιώτης μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα τη μπάλα.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου (45+1′) η ομάδα του Περιστερίου έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Μουνίθ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Γούτας με κεφαλιά «νίκησε» την άμυνα του «τριφυλλιού» κάνοντας το 1-1. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη στιγμή του πρώτου μέρους το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1.

Δεύτερο ημίχρονο

Με το «καλησπέρα» του δευτέρου μέρους η ομάδα του Μπόλονι πήρε και πάλι «κεφάλι» στην αναμέτρηση! Πιο συγκεκριμένα, στο 48′ ο Βέλεθ έκανε βαθιά μπαλιά, ο Γιαννιώτης έδειξε πως προλάβαινε τη μπάλα, αλλά τελικά την έχασε μετά από λάθος του, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Καρλίτος, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στην εστία για το 1-2. Δύο λεπτά αργότερα (50′) ο Ατρόμητος έκανε τη πρώτη του τελική στο δεύτερο μέρος. Ο Κωτσόπουλος σούταρε, υπό την πίεση του Βέλεθ, αλλά ο Διούδης μάζεψε χωρίς προβλήματα.

Πέντε λεπτά αργότερα (55′) οι γηπεδούχοι έφεραν (εκ νέου) το παιχνίδι στα ίσια! Ο Γκάλο έκανε τη σέντρα, ο Αγκάγιεφ πήρε, ελεύθερος, την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και «νίκησε» τον Διούδη κάνοντας το 2-2. Δύο λεπτά αργότερα (57′) το «τριφύλλι» λίγο έλειψε να κάνει το 2-3 αλλά η προσπάθεια… αιφνιδιασμού του Καρλίτος στον Γιαννίωτη δε στέφθηκε με επιτυχία καθώς ο Έλληνας κίπερ μάζεψε με διπλή προσπάθεια τη μπάλα.

Η επόμενη τελική του Ατρόμητου μετά το 2-2 καταγράφηκε περίπου είκοσι λεπτά πριν το τέλος. Ο Ούμπιδες εκτέλεσε φάουλ πλάγια έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε έξω από την εστία του Διούδη, χωρίς να ανησυχήσει ο διεθνής κίπερ.

Η «λύτρωση» για την ομάδα του Μπόλονι ήρθε έξι λεπτά πριν από το φινάλε (84′)! Ο Ενγκμπακοτό έκανε καταπληκτική κίνηση από τα δεξιά, μπήκε στη περιοχή έκανε το γύρισμα και από κοντά ο Σανκαρέ βρήκε τη μπάλα με το αριστερό στέλνοντας την στα δίχτυα της ομάδας του Περιστερίου για το 2-3.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης. Στα επόμενα λεπτά ο Ατρόμητος πίεσε για την ισοφάριση, ωστόσο το «τριφύλλι» άντεξε στην πίεση της ομάδας του Περιστερίου και «απέδρασε» από τα Δυτικά Προάστια με μία πολύ σπουδαία νίκη που τον βάζει για τα «καλά» στο κυνήγι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.