Απόγευμα ντροπής

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Ολυμπιακό Πειραιώς στο Ρέντη για τον 2ο τελικό της Volley League.

Η αναμέτρηση:

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στους πρώτους δέκα πόντους (5-5), με τον Ολυμπιακό όμως να ξεφεύγει στη συνέχεια με +3 (8-5) και τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Με επίθεση του Κόβαρ, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 8-8 ενώ οι δύο ομάδες συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ (14-13). Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν ξανά με +3 (18-15), αναγκάζοντας τον τεχνικό του «τριφυλλιού» να καλέσει τάιμ άουτ. Εν τέλει, ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στην κατάκτηση του σετ με 25-17 και έκανε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-5 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Με πρώτο χρόνο του Βουλκίδη, το «τριφύλλι» μείωσε σε 12-8, με τον Ολυμπιακό να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ. Η συνέχεια ήταν η αναμενόμενη (18-12), με τους Πειραιώτες να κάνουν εύκολα το 2-0 (25-15).