Απογευματινός «περίπατος» και τώρα… Μπολόνια

Ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία την αναμέτρηση με τον Προμηθέα, επικράτησε χωρίς «δυσκολίες» και τώρα φουλάρει για την αναμέτρηση στην Μπολόνια.

Ο Εξάστερος πήρε το ροζ φύλλο αγώνα (93-62), τελείωσε με 21-1 την κανονική διάρκεια της Basket League και στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι της Παρασκευής με την Μπολόνια στην Ιταλία. Όσον αφορά το πρωτάθλημα οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά στο ΟΑΚΑ σε λίγες ημέρες στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του τρίτου γύρου.

Το ξεκίνημα των Πρασίνων στην αναμέτρηση ήταν «μουδιασμένο». Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ από μέση και μακρινή απόσταση και προηγήθηκαν με 9-12 πριν το τηλεοπτικό τάιμ άουτ. Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ ο Παναθηναϊκός ανέκαμψε, «έτρεξε» επιμέρους σερί 10-3 και τελείωσε την πρώτη περίοδο στο +4 (19-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Εργκίν Αταμάν «άνοιξε» το ροτέισον, οι παίκτες που μπήκαν στο παρκέ αξιοποίησαν στο έπακρο την ευκαιρία που πήραν από τον Τούρκο προπονητή και έτσι μπήκε το νερό στο… αυλάκι. Το Τριφύλλι έβγαλε ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ και έτσι πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 22 πόντων (49-27) και με τους Ναν και Γκριγκόνις να προπορεύονται στο σκοράρισμα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καθαρά τυπική διαδικασία. Όλοι οι βασικοί παίκτες ξεκουράστηκαν, η διαφορά ανέβηκε κι άλλο με τις «ρεζέρβες» της ομάδας να προσφέρουν και μερικές πολύ ωραίες και θεαματικές στιγμές στο κοινό που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ. Η κόρνα της λήξης βρήκε τους Πράσινους νικητές με 93-62.