Αποκλείστηκε… ελλείψει Κύζα και δημιουργίας!

Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός στο ΟΑΚΑ, επηρεάστηκε από το γρήγορο γκολ του ΠΑΟΚ και αποκλείστηκε (0-1) από την συνέχεια του κυπέλλου Ελλάδος. Στρέφει την προσοχή του στο πρωτάθλημα και τα πλέι οφ το «τριφύλλι». Βροντερό παρών από τον κόσμο που στήριξε μέχρι τέλους την ομάδα.

1ο ημίχρονο:

Οι δύο ομάδες μπήκαν δειλά στην αρχή της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό να έχει μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί όμως το σουτ του Χατζηθεοδωρίδη (8′) κατέληξε λίγο ψηλότερα από τα δοκάρια του Πασχαλάκη. Ο ΠΑΟΚ λίγα λεπτά αργότερα (11′) άνοιξε το σκορ μετά από ενέργεια του Πέλκα και εξαιρετική τελείωμα του Σβιρντέφσκι.

Ο «δικέφαλος» συνέχισε να πιέζει και έχασε ακόμη δύο ευκαιρίες, στο 14′ με την κεφαλιά του Πέλκα και στο 23′ με σουτ του Μπίσερσβαρ. Οι «πράσινοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν όμως ο Πασχαλάκης απόκρουσε το σουτ του Χατζηθεοδωρίδη. Άξιο αναφοράς ήταν πως δόθηκε μόλις ένα λεπτό καθυστερήσεων ενώ υπήρξαν πάρα πολλές διακοπές στο πρώτο ημίχρονο, κυρίως με παίχτες του ΠΑΟΚ στο χορτάρι.

2ο ημίχρονο:

Χαμηλός ρυθμός και ελάχιστες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο από τις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα τον ΠΑΟΚ έχοντας ελάχιστες ευκαιρίες, την ώρα που ο «Δικέφαλος» πλησίασε την «πράσινη» περιοχή κυρίως μετά από αντεπιθέσεις. Στο 85′ ο Φεντερίκο Μακέντα έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.