Άνετο διπλό στην Πάτρα

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον Απόλλωνα Πατρών με 48-90 στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής της Basketleague.

Οι «πράσινοι» μπήκαν αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 2-7. Δύο συνεχόμενα τρίποντα των γηπεδούχων έφεραν στα ίσια το ματς (12-12), με τον Λεύτερη Μποχωρίδη να σκοράρει με φλότερ και να δίνει «αέρα» τεσσάρων στο «τριφύλλι» (12-16). Το τρίποντο του Νεμάνια Νέντοβιτς ανέβασε την διαφορά στους επτά (12-19) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να προηγούνται με 16-23.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι «πράσινοι» έφτασαν σε νταμπλ σκορ (16-32). Το σουτ τριών πόντων του Νεμάνια Νέντοβιτς διαμόρφωσε το 16-35 ενώ το τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου εκτόξευσε την διαφορά στο +26 (18-44). Το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 23-47.

Το κάρφωμα του Γιώργου Παπαγιάννη διαμόρφωσε το 25-53, με το «τριφύλλι» να ελέγχει απόλυτα την αναμέτρηση. Οι Πατρινοί έτρεξαν ένα μικρό σερί και μείωσαν σε 34-60, με το τρίποντο του Νέντοβιτς να ανεβάζει την διαφορά στους 29 (34-63). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους «πράσινους» να βρίσκονται στο +31 (36-68).

Με κάρφωμα του Τζέρεμι Έβανς, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 41-77. Το τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη διαμόρφωσε το 46-84. Τελικά, ο Παναθηναϊκός πήρε μία άνετη νίκη με 48-90 απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής της Basketleague.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 23-47, 37-68, 48-90