«Απών» (ακόμη μία φορά) στη Λάρισα και… 2-2!

Ο Παναθηναϊκός, για ένα ακόμη παιχνίδι, παρουσίασε κακό πρόσωπο, ηττήθηκε με 74-62 από τη Λάρισα, η Θεσσαλική ομάδα έφερε στα ίσια την ημιτελική σειρά και έτσι η πρόκριση στους τελικούς της BasketLeague θα κριθεί σε Game 5 στο Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.

Το «τριφύλλι», με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο, πραγματοποίησε μέτρια προς κακή εμφάνιση γνωρίζοντας, έτσι την ήττα με 74-62 από την ομάδα του κ.Τακιανού. Έτσι η Λάρισα ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2 και η σειρά θα κριθεί σε 5ο (και τελευταίο) παιχνίδι στο Μαρούσι την ερχόμενη Τετάρτη (08/06) στις 19:30 το απόγευμα.

Οι μόνοι που προσπάθησαν όσο μπορούσαν ώστε να διατηρήσουν τους «πράσινους» στο κόλπο ήταν οι Μέικον, Παπαπέτρου και Νέντοβιτς (ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο) με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ζάρας, Μούντι, Τσαιρέλης και Κρουμπάλι με 17, 13 και 12 πόντους.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση ήταν «μουδιασμένο». Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα υπέπεσαν σε ουκ ολίγα λάθη και κακές επιλογές, ήταν νευρικοί και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Θεσσαλική ομάδα να πάρει διαφορά έξι πόντων (10-4) πέντε λεπτά μετά το τζάμπολ του 4ου ημιτελικού. Μάλιστα η ομάδα του κ.Τακιανού πραγματοποίησε σερί 8-0 κάνοντας μετά το 2-4 του «τριφυλλιού» στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα. Το πρώτο τάιμ άουτ του παιχνιδιού δεν ήταν ευεργετικό για τους «πράσινους» καθώς η Λάρισα συνέχισε να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό της αναμέτρησης και να έχει το πρώτο λόγο για τη νίκη. Ο Λεωνίδας Κασελάκης πέτυχε το πρώτο καλάθι της ομάδας «ξεκολλώντας» την από την επίθεση και κάνοντας το 13-6 περίπου 3′ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με σερί 4-0 και έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (17-6) με το ρολόι να δείχνει 02:20 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η διαφορά διατηρήθηκε στις παρυφές των 10 πόντων με τους Τσαιρέλη και Κρουμπάλι να κάνουν ζημιά στη ρακέτα του Παναθηναϊκού. Ένα γκολ-φάουλ του Μέικον έδωσε «ανάσα» στην ομάδα ρίχνοντας τη διαφορά στους 8 πόντους (19-11). Το πρώτο κομμάτι του αγώνα βρήκε τη Λάρισα να έχει διαφορά οκτώ πόντων (19-11) και να πατάει καλύτερα στο παρκέ. Πρέπει να τονιστεί πως αν δεν είχε τόσο χαμηλά ποσοστά στις βολές η ομάδα της Θεσσαλίας (2/7) η διαφορά ενδέχεται να κυμαινόταν σε πιο υψηλά επίπεδα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα τρίποντο του Χάουαρντ Σαντ Ρος από τη γωνία (19-14). Ο Μούντι με εκσυζητημένη προσπάθεια έκανε το 21-14, ενώ στη συνέχεια ευστόχησε και στη βολή της τεχνικής ποινής, η οποία χρεώθηκε στον Γιώργο Παπαγιάννη για διαμαρτυρία. Ο Κασελάκης έκανε το 22-16 όντας σε πολύ καλή κατάσταση κρατώντας μόνος του τον Παναθηναϊκό στο κόλπο για τη νίκη και το 3-1. Ο Μέικον, με το δεύτερο γκολ-φάουλ του, κατέβασε κι’άλλο τη διαφορά κάνοντας το 22-18 χάνοντας, όμως, τη συμπληρωματική βολή. Ο ρυθμός της αναμέτρησης χάλασε, το παιχνίδι έγινε σκληρό και με αυτόν τον…. ανορθόδοξο τρόπο κατάφεραν να πλησιάσουν στους 2 (25-23) περίπου στα μισά της δεύτερης περιόδου. Οι ομηρικές μάχες συνεχίζονταν μέσα στο παρκέ, οι ομάδες ήταν άστοχες και αυτό έδωσε στη Λάρισα «αέρα» 4 πόντων (27-23). Η «αχίλλειος πτέρνα» των δύο ομάδων ήταν οι άστοχες βολές. Οι Θεσσαλοί είχαν 4/12 ενώ το «τριφύλλι» βαρούσε με 4/10. Ο Μάριτς έκανε το 29-23 για την ομάδα του περίπου 02:00 πριν βγει το ημίχρονο. Δύο σερί καλάθια από τον Έβανς και τον Παπαπέτρου έφεραν τη διαφορά στους 2 (29-27) περίπου 100″ πριν τελειώσει το πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Ένα τρίποντο του αρχηγού των «πρασίνων» πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά (29-30) μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και το 3-4. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» προηγούμενους κατά έναν πόντο (29-30).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλάθι του Γιώργου Παπαγιάννη μετά από ασίστ του Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Έλληνας σέντερ έκανε το 29-32 με αυτή τη διαφορά να είναι η μεγαλύτερη για τους «πράσινους» στην αποψινή αναμέτρηση. Ο αρχηγός των «πρασίνων» έστειλε τη διαφορά στους 6 (29-35) μετά από τρίποντο από τις 45 μοίρες. Όλα αυτά στο πρώτο δίλεπτο της τρίτης περιόδου. Ο Ζάρας με τρίποντο έκανε το 32-35 προτού απαντήσει ο Μέικον με δίποντο εν κινήσει για το 32-37. Ο Μούντι με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 35-37 ενώ λίγες στιγμές αργότερα οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στους 37 πόντους. Μία βολή από την τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Μάριτς και ένα λέι απ του Μέικον έφεραν το «τριφύλλι» στο 37-40. Στην επόμενη επίθεση ο Ζάρας με τρίποντο ισοφάρισε εκ νέου το παιχνίδι. Ο Μέικον απάντησε για ακόμη μία φορά κάνοντας το 40-42 πετυχαίνοντας, παράλληλα, τον 13ο πόντο του απόψε. Ο Παπαπέτρου αξιοποίησε την ασίστ του Σαντ Ρος για το 40-44 ενώ ένα τρίποντου του Χάντσον έφερε το παιχνίδι για πολλοστή φορά απόψε στον ένα πόντο (43-44). Ο Ζάρας πήρε το όπλο του και «εκτέλεσε» τους «πράσινους». Πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα και έτσι το +1 για τον Παναθηναϊκό έγινε -4 (49-45). Δύο εύστοχες βολές του Νεμάνια Νέντοβιτς έφεραν το παιχνίδι στο -2 (52-50), διαφορά με την οποία πήγαν οι δύο ομάδες στους πάγκους μετά την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Κασελάκη (σουτ 3 πόντων) και τον Νέντοβιτς (γκολ-φάουλ) να δίνουν πολύ σημαντική επιθετική «ανάσα» στον Παναθηναϊκό και να του δίνουν το προβάδισμα με ένα καλάθι διαφορά (54-56). Ο Σέρβος «πυροβόλησε» και στην επόμενη επίθεση, σκόραρε έξω από τη γραμμή του τριπόντου και έστειλε την ομάδα του στο +5 αναγκάζοντας τον κόουτς Τακιανό να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Τσαιρέλης έκανε το 56-59 μετά από ωραία συνεργασία με τους συμπαίκτες του, προτού απαντήσει ο Νέντοβιτς με ανάποδο λέι-απ για το 56-61 περίπου 07:00 πριν τελειώσει το παιχνίδι. Η Λάρισα δε παράτησε το παιχνίδι και παρέμεινε σε απόσταση βολής σε όλη τη διάρκεια της τελευταίας περιόδου. Μάλιστα κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 2 (59-61) παίρνοντας, παράλληλα, και το 5ο φάουλ του Παπαπέτρου. Ο Ζάρας συνέχισε να είναι σημαντικός παράγοντας για την αναμέτρηση, καθώς με φλότερ έφερε ξανά το παιχνίδι στην ισοπαλία (61-61). Μάλιστα στα 04:00 πριν το τέλος οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά μετά από καλάθι του Τσαιρέλη έπειτα από κερδισμένο ριμπάουντ. Μία στις δύο βολές του Χάντσον και ένα καλάθι του Κρουμπάλι από κάτω έστειλαν τη διαφορά στους 4 πόντους (66-62). Ο Τσαιρέλης νίκησε τον Έβανς στο ποστάρισμα, έκανε το 68-62 με το χρονόμετρο να δείχνει 02:15 για το τέλος. Η κατάσταση δεν άλλαξε, οι παίκτες του Βόβορα δε μείωσαν τη διαφορά και η Λάρισα έκανε το 70-62 με νέο καλάθι του Κρουμπάλι. Όλα αυτά 70″ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Μούντι έκλεψε από τον Έβανς, έφυγε στο «πράσινο» καλάθι και έκανε το 72-62. Ο Χάντσον έκανε το 74-62 τελειώνοντας, στην ουσία, την υπόθεση-νίκη για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 29-30, 52-50, 74-62