«Ναυάγιο» και ήττα στο «Nick Galis Hall»!

Πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Άρη με 69-65 στο «Nick Galis Hall» στο πλαίσιο της πρεμιέρα (και) της Basketleague.

Έτσι το «τριφύλλι» μπήκε με το «αριστερό» και στο πρωτάθλημα μετά την εντός έδρας ήττα από την Ρεάλ Μαδρίτης πριν λίγες ημέρες στο ΟΑΚΑ (68-71), στο πλαίσιο της πρεμιέρας της Euroleague. Τώρα οι «πράσινοι» έχουν την εκτός έδρας αναμέτρησης με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι την ερχόμενη Παρασκευή.

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς ξεκίνησε την αναμέτρηση με κοντό σχήμα έχοντας στην αρχική πεντάδα τους Καλαιτζάκη, Άντριους, Πονίτκα, Γκριγκόνις και Παπαγιάννη. Ο αγώνας είχε χαρακτηριστικά ντέρμπι στα πρώτα της λεπτά. Οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια (3/6 – 50%) ενώ το «τριφύλλι» έβρισκε πόντους μέσα από τη ρακέτα έχοντας 4/5 δίποντα. Για κάτι περισσότερο από 1′ παίχτηκε κακό μπάσκετ εκατέρωθεν χωρίς να υπάρχει σκορ για καμία από τις δύο ομάδες με το σκορ στο 11-11

Νότε και Άντριους «έσπασαν» αυτή τη δυστοκία κάνοντας το 13-13 περίπου 02:00 πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Το χαμηλό τέμπο συνεχίστηκε και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να προηγείται με έναν πόντο (16-15), προϊόντος της ευστοχίας που είχε από τα 6.75 (4/9). Τα 6/7 δίποντα, από την άλλη, ήταν το στατιστικό που κράτησε τους «πράσινους» σε απόσταση βολής.

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου δεν είχε τίποτα απολύτως να προσφέρει από άποψη θεάματος. Η αστοχία, τα λάθη και οι κακές επιλογές συνεχίστηκαν εκατέρωθεν με το επιμέρους σκορ στο πρώτο τρίλεπτο να είναι, μόλις, 1-0 (!) μετά από 1/2 βολές του Τολιόπουλου. Στη συνέχεια η ομάδα του κ.Καστρίτη βρήκε λίγο ρυθμό στην επίθεση της και με ένα επιμέρους σκορ 5-2 πήρε διαφορά 5 πόντων (22-17) περί τα 06:00 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ενδιάμεσα σκόραρε για πρώτη φορά και ο Πάρις Λι με lay-up. Ο Τολιόπουλος πέτυχε ακόμη ένα καλάθι, έφτασε τους 5 συνεχόμενους πόντους και έστειλε τη διαφορά στους 7 (24-17) στα 05:00 πριν το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου.

Όσο περνούσε η ώρα η εικόνα των «πρασίνων» αντί να βελτιώνεται χειροτέρευε. Με εξαίρεση 1 βολή (!) οι παίκτες του Ράντονιτς δεν έβρισκαν σκορ από πουθενά, αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Άρη να ελέγξει τον ρυθμό του ενώ πήρε και διψήφια διαφορά (29-18) μετά από 06:30 λεπτά παιχνιδιού στη δεύτερη περίοδο. Το κάκιστο επιθετικά παιχνίδι του «τριφυλλιού» συνεχίστηκε. Ενδεικτικό είναι πως για περίπου 3′ έμεινε χωρίς σουτ εντός πεδιάς ενώ την αστοχία «έσπασε» ο Πονίτκα με 2/2 βολές 64″ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κάνοντας το 29-20. Αυτό είναι και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια καθώς καμία από τις δύο δε βρήκε στόχο στις επιθέσεις που ακολούθησαν.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τον Άρη στο +13 (33-20) μετά από ένα «γρήγορο» 4-0 στα πρώτα δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου. Ο Χόρκλερ με σουτ από τα 4.5-5 μέτρα έστειλε τη διαφορά στους 15 (35-20) για πρώτη φορά απόψε. Ένα τρίποντο του Μποχωρίδη κι ένα δύο καλάθια του Παπαγιάννη έφεραν τη διαφορά στους 10 πόντους περίπου 7′ πριν τελειώσει το δεκάλεπτο. Ο Γκριγκόνις και ο Λι βρήκαν σουτ τριών πόντων σε συνεχόμενες επιθέσεις κάνοντας το 39-33 δείχνοντας… ψήγματα επιστροφής στην αναμέτρηση.

Ο Γουίλιαμς συνεργάστηκε πολύ καλά με τον Μποχωρίδη λίγες στιγμές αργότερα κάνοντας το 39-35. Σχίζας και Άντριους βρήκαν αμφότεροι στόχο από την περιφέρεια και έτσι παρέμεινε η διαφορά 4 πόντων (42-38) ενώ λίγες στιγμές αργότερα ο Πάρις Λι βρήκε κι άλλο τρίποντο μειώνοντας στον πόντο (42-41). Περίπου 100″ πριν το τέλος της περιόδου οι παίκτες του Ράντονιτς είχαν την ευκαιρία να προσπεράσουν πρώτη φορά μετά από ώρα και το έπραξαν με 2/2 βολές του Γουίλιαμς. Ο Τολιόπουλος έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (45-45) στα τελευταία δευτερόλεπτα του δεκαλέπτου.

Ο Νότε με δεξί lay-up πέτυχε το πρώτο καλάθι της τελευταίας περιόδου δίνοντας «ελαφρύ» προβάδισμα στον Άρη, προτού απαντήσει ο Γουίλιαμς με γωνιαίο τρίποντο για το 47-48 περίπου 08:30 λεπτά πριν το τέλος. Μέσα σε ένα λεπτό οι «πράσινοι» λειτούργησαν πολύ καλά και στις δύο πλευρές του παρκέ και με τρίποντο του Γκριγκόνις από τη γωνία και με συνεργασία Λι-Γουίλιαμς πήραν διαφορά 4 πόντων (49-53). Μετά το τάιμ άουτ του Γιάννη Καστρίτη ακολούθησε ένα καλάθι του Άρη κι ένα lay-up του Πονίκτα με τη διαφορά να παραμένει στο +4 για το «τριφύλλι» (51-55) περίπου 7′ πριν τη λήξη.

Ο Άρης δεν άφησε το παιχνίδι σε κανένα σημείο του και έτσι με επιμέρους 6-2 έφερε το σκορ στην ισοπαλία (57-57) μετά από τρίποντο του Νότε. Λίγο αργότερα, ο Χάγκινς έκλεψε τη μπάλα, πήγε τη φάση μέχρι την ολοκλήρωση της και από κοντά έδωσε (για άλλη μία φορά) προβάδισμα στην ομάδα του με 59-57 περίπου 5′ πριν τελειώσει η αναμέτρηση, ο Γουίλιαμς έβαλε 1/2 βολές και έτσι η αναμέτρηση συνέχισε να έχει στοιχεία θρίλερ. Ένα lay-up του Σανόγκο και μία συνεργασία Τολιόπουλου και Γκούντγουιν έδωσαν «αέρα» 5 πόντων (63-58) στον Άρη περίπου 3′ πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι. Ένα μικρό σερί 5-0 έφερε το παιχνίδι πάλι στα ίσια (63-63) 2′ πριν το τέλος. 1/2 βολές και ένα λέι – απ του Χάγκινς, ένα κάρφωμα του Γκουντγουίν και 1/2 βολές του Νότε έγειραν τη πλάστιγγα υπέρ των «κιτρίνων» οι οποίοι επικράτησαν με 69-65 πετυχαίνοντας μία πολύ σπουδαία νίκη. Όσον αφορά τον Παναθηναικο είχε τις ευκαιρίες του να φέρει το ματς στα ίσια αλλά στην κρισιμότερη επίθεση της αναμέτρησης ο Λευτέρης Μποχωρίδης υπέπεσε σε βήματα.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 29-20, 45-45, 69-65