«Πράσινη»… κατάρρευση στη Γαλλία

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε βαριά ήττα στο Λυών της Γαλλίας από την Βιλερμπάν με 97-73. Κακή βραδιά για τους παίκτες του Γιώργου Βόβορα, που τα έκαναν όλα λάθος απέναντι στην… ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ εύστοχη ΑΣΒΕΛ.

1ο δεκάλεπτο:

Οι «πράσινοι» μπήκαν αρκετά συγκεντρωμένοι στο παρκέ και προηγήθηκαν με 2-4 μετά από επιτυχημένο μπάσιμο του Μπεν Μπέντιλ. Το σκορ παρέμεινε πολύ χαμηλό στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να «κολλάνε» στους τέσσερις πόντους για περισσότερα από 4′ λεπτά.

Ο Ντίνος Μήτογλου με 2/2 εύστοχες βολές μείωσε στον πόντο (7-6) για το «τριφύλλι». Με τρίποντο του Σαντ-Ρος οι «πράσινοι» προσπέρασαν με 7-9 στο σκορ όμως ο Νόρις Κόουλ απάντησε στην επόμενη φάση επαναφέροντας το προβάδισμα στην Βιλερμπάν (10-9).

Ο Ντίνος Μήτογλου ευστόχησε από τα 6,75 δίνοντας προβάδισμα δύο πόντων στον Παναθηναϊκό (10-12). Μετά από… παιδικό λάθος στο κατέβασμα της μπάλας από τους «πράσινους» ο Νόρις Κόουλ έμεινε ελεύθερος και ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων (15-12).

Ο Γιώργος Παπαγιάννης με φόλλου έφερε στα ίσια το σκορ (17-17) ενώ ο Ντίοπ στην αμέσως επόμενη φάση με σουτ τριών πόντων έγραψε το 20-17, σκορ που ήταν και το τελικό για το πρώτο δεκάλεπτο.

2ο δεκάλεπτο:

Ο Χάουαρντ με τρίποντο ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στους έξι για τους Γάλλους (23-17). Με τρίποντο του Ντιόπ η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο (26-19) για την Βιλερμπάν ενώ ένα Χάουαρντ πέτυχε το έβδομο τρίποντο για τους γηπεδούχους (29-21).

Ο Λεωνίδας Κασελάκης… ξεκόλλησε τους «πράσινους» με σουτ τριών πόντων (29-24) όμως ο Νουά πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο για τους Γάλλους (32-24). Η διαφορά για πρώτη φορά ανέβηκε σε διψήφιο νούμερο με σουτ μέσης απόστασης του Ντιόπ (34-24).

Το κάρφωμα του Χάουαρντ.. εκτόξευσε την διαφορά στους δεκατέσσερις (38-24), με τους παίκτες του Γιώργου Βόβορα να χάνουν την επαφή τους με το σκορ. Με τρίποντο του Χάουραντ οι Γάλλοι προηγήθηκαν με δεκαέξι (41-25).

Με ωραίο τελείωμα του Νεμάνια Νέντοβιτς οι «πράσινοι» μείωσαν στους δεκαέξι (44-28). Ο Σέρβος πέτυχε νέο καλάθι μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Μήτογλου στα μετόπισθεν με την διαφορά να πέφτει στους δεκατέσσερις μετά από ώρα (44-30).

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να βρίσκονται στο -14 (44-30) μετά από ένα «καταστροφικό» δεύτερο δεκάλεπτο.

3ο δεκάλεπτο:

Ο Σαντ-Ρος με ανάποδο λέι απ έριξε την διαφορά στους ένδεκα (44-33) για τον Παναθηναϊκό. Ο Νέμανια Νέντοβιτς βρήκε ανοιχτό διάδρομο και με εύκολο τελείωμα έριξε την διαφορά μετά από πολύ ώρα σε μονοψήφιο νούμερο (44-35).

Ο Γιαμπουσέλι με σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά ξανά στους δεκαέξι για την Βιλερμπάν (53-37). Λάθος από τον Όγκαστ, με τον Λάιτι να φεύγει στον αιφνιδιασμό και να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ (56-37). Ο Νρος Κόουλ πέτυχε νέο τρίποντο για τους γηπεδούχους και οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 22(!) πόντους (59-37).

Η διαφορά συνέχισε να παραμένει στα ίδια επίπεδα με τους «πράσινους» να είναι άστοχοι και τους Γάλλους να τα… βάζουν από το «σπίτι» τους. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης ανέβασε τον ρυθμό του Παναθηναϊκού πετυχαίνοντας τέσσερις συνεχόμενους πόντους από βολές (64-46).

Με τρίποντο του Κασελάκη η διαφορά έπεσε στους δεκαπέντε μετά από αρκετή ώρα (64-49). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να υπολείπονται δεκαεπτά πόντους από τους Γάλλους (68-51).

4ο δεκάλεπτο:

Ο Μάρκους Φόστερ ευστόχησε σε σουτ μέσης απόστασης μειώνοντας στους δεκαοκτώ (71-53) την διαφορά. Νέο σουτ μέσης απόστασης, αυτήν την φορά από τον Γιώργο Παπαγιάννη με την διαφορά να παραμένει στους δεκαοκτώ.

Με νέο τρίποντο του Χάουαρντ η Βιλερμπάν ξέφυγε με 26 πόντους κάνοντας… πάρτι με «καλεσμένο» τον Παναθηναϊκό (83-57). Εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπαγιάννη μετά από εξαιρετική πάσα του Σαντ-Ρος με την διαφορά να πέφτει στους 24 (85-61).

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα στο «Αστρομπάλ» με την Βιλερμπάν να έχει εξασφαλίσει από πολύ νωρίς την νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης βρήκε τους «πράσινους» να απέχουν 24(!) πόντους από τους Γάλλους (97-73).

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 44-30, 68-51, 97-73