Ατμόσφαιρα από τα παλιά… ακόμη μία νίκη!

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε ακόμη μία νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας του Σπόρτινγκ με 70-52. Ντέρμπι από τα παλιά στον Τάφο του Ινδού… μαγευτική ατμόσφαιρα από τους οπαδούς του «τριφυλλιού».

1ο ημίχρονο:

Ο Σπόρτινγκ μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και εκμεταλλεύτηκε το κακό ξεκίνημα των παικτριών της Ελένης Καπογιάννη. Μάλιστα οι φιλοξενούμενες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενες με έξι πόντους (9-15) με τον Παναθηναϊκό να μην βρίσκει ρυθμό εντός παρκέ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν με το «τριφύλλι» να βελτιώνεται αισθητά και να ισορροπεί το παιχνίδι. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό μάλιστα να προηγείται με την μικρότερη δυνατή διαφορά (28-27).

2ο ημίχρονο:

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος καθ’ όλη την διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου και κατάφερε να εξαργυρώσει την καλή εμφάνιση τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη με οδηγό την Τσάστιτυ Ριντ «έχτισαν» μία σημαντική διαφορά προηγούμενες με 43-34 στο τέλος της περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τις «πράσινες» όχι μόνο να διατηρούν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα αλλά να την αυξάνουν ακόμη περισσότερο. Τελικά ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε ακόμη μία νίκη στο πρωτάθλημα με 70-52 απέναντι στον Σπόρτινγκ.

Τα δέκαλεπτα: 9-15, 28-27, 43-34, 70-52