«Αυτοκτόνησε»!

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ηττήθηκε στην Λυών από την Βιλερμπάν για την 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας με 79-78

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στο Astroballe χωρίς να παίζει με μυαλό αλλά βρήκε σκορ σε διαφορετικές περιπτώσεις με τρίποντα από Φριντέτ και Τόμας αλλά και με συνεργασία Καλάθη-Παπαγιάννη. Το πρόβλημα στα ριμπάουντ εμφανίστηκε νωρίς στο ματς με τον Πεδουλάκη να κάνει αλλαγές στην φροντ λάιν προσπαθώντας να αλλάξει την κατάσταση. Η είσοδος του Ουάιλι άλλαξε την κατάσταση στην ρακέτα της ομάδας, κυρίως αμυντικά. Παρόλα αυτά η αποχώρηση του Καλάθη λίγο πριν την λήξη της 1ης περιόδου έδωσε την ευκαιρία στα γκαρντ του Μίτροβιτς να βρουν σκορ ώστε να πλησιάσουν στο σκορ οι Γάλλοι και κάπως έτσι προεξέχοντα τον Lighty έφεραν το ματς στα ίσα μετά τα πρώτα 10 λεπτά.

Εκμεταλλευόμενοι την απουσία του Καλάθη οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι μιας και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντί να καθορίζει τον ρυθμό αφήνει την Βιλερμπάν να κάνει ακριβώς αυτό. Η παρουσία του Ουάιλι και στις δύο πλευρές του παρκέ είναι εξαιρετική με αποτέλεσμα να φαίνεται ξεκάθαρα η διαφορά όταν βρισκόταν στον πάγκο για να πάρει ανάσες. Στο τέλος του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις στην επίθεση και κυρίως βρήκε τα επιθετικά ριμπάουντ που χρειαζόταν για να σκοράρει. Στα τελευταία 27.5″ η ομάδα του Πεδουλάκη βρήκε 5 πόντους από 2 βολές του Νικ Καλάθη και από buzzer-beater τρίποντο του Ταϊρίς Ράις με αποτέλεσμα οι πράσινοι να είναι μπροστά με 40-46!

Στα πρώτα 3 λεπτά 2ου ημιχρόνου δεν συνέβη κάτι αξιοσημείωτο με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να διατηρεί το προβάδισμα στους 6-8 πόντους ώσπου ο Φριντέτ πήρε το όπλο του δίνοντας στην ομάδα του Πεδουλάκη για πρώτη φορά διψήφια διαφορά πόντων. Στα επόμενα λεπτά οι «πράσινοι» κράτησαν την διαφορά σε τέτοια επίπεδα αντιστρέφοντας την κατάσταση στα ριμπάουντ κάτι που του έδωσε την δυνατότητα να ελέγξει και να καθορίσει τον ρυθμό του αγώνα. Το σκορ στην λήξη του 3ου δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο +13 (50-63). Η Βιλερμπάν μπήκε δυνατά στην τελευταία περίοδο και με ένα 5-0 ανάγκασε τον Αργύρη Πεδουλάκη να πάρει τάιμ άουτ σε μόλις 31 δευτερόλεπτα. Παρόλα αυτά ούτε το σερί των Γάλλων σταμάτησε ούτε τα λάθη του Παναθηναϊκού που είδε την διαφορά να πέφτει στους 5 πόντους προτού την επαναφέρει ο Τόμας στους 8 με έμμεσο τρίποντο. Το παιχνίδι έχασε το ρυθμό του για 2-3 λεπτά και σε αυτό βοήθησε ένας ανεγκέφαλος φίλαθλος της Γαλλικής ομάδας που σε ανύποπτο χρόνο έσπρωξε τον Νικ Καλάθη με αποτέλεσμα να έχουμε ολιγόλεπτη διακοπή. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρήκε κάποιους πόντους με τον Τόμας και τον Φριντέτ όμως η Βιλερμπάν κατάφερε να ρίξει την διαφορά στο σουτ 3 λεπτά πριν το τέλος. Οι Γάλλοι έβρισκαν καλάθια οπότε ήθελαν όμως ο Τόμας και ο Φριντέτ απαντούσαν ανεβάζοντας την διαφορά στους 5 με 1:30 στο χρονόμετρο. Το μπρος-πίσω του Φριντέτ και το άστοχο τρίποντο του Καλάθη έδωσαν στους Γάλλους το +1 με 14 δευτερόλεπτα για το τέλος του αγώνα. Ο Καλάθης σπατάλησε την τελευταία επίθεση αστοχώντας και κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αυτοκτόνησε στο Astroballe μιας και ηττήθηκε με 79-78.

Οι «πράσινοι» πλήρωσαν κυρίως την εξοργιστική αστοχία τους στις βολές (14/27) αλλά φυσικά και το πολύ κακό 4ο δεκάλεπτο στο οποίο η Βιλερμπάν είχε σκορ 29-15 υπέρ της.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο ασταμάτητος David Lighty με 18 πόντους (4/6 τρίποντα) ενώ για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ ο Ντεσόν Τόμας έκανε ότι ήταν ανθρωπίνως δυνατό για να φέρει το διπλό με τους 22 πόντους του αλλά δεν ήταν αρκετοί όπως αποδείχθηκε.