Αυτοχειρία στο ΟΑΚΑ…

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε… σκούρα στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, που κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη στο ΟΑΚΑ με 91-87.

Ο αγώνας:

Μπροστά στον εκπληκτικό κόσμο του Παναθηναϊκού, η αναμέτρηση άρχισε με τον ιδανικότερο τρόπο, αφού ο Ντίνος Μήτογλου ευστόχησε για τρεις, δίνοντας προβάδισμα στον Εξάστερο. Ο Μπάλντγουιν έδωσε απάντηση με το πρώτο καλάθι της Μακάμπι για το 3-2, ενώ εν συνεχεία ο Ναν έκανε το 5-2. Στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ. Οι «πράσινοι» φορτώθηκαν με τρία φάουλ από νωρίς, αλλά δεν επέτρεψαν στους Ισραηλινούς να… τρέξουν στο παρκέ. Οι «πράσινοι» δέχονταν εύκολα καλάθια, αλλά απαντούσαν στην επιθετική πλευρά του παρκέ, διατηρώντας την ισορροπία του σκορ (14-14), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου, το «τριφύλλι» έδειχνε να βρίσκει ρυθμό, αλλά η περίοδος έκλεισε με το 25-26 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν φρόντισε να περάσει μπροστά στο σκορ, με τον Βιλντόζα να πετυχαίνει ένα πολύ δύσκολο τρίποντο και τον Λεσόρ να ακολουθεί με ένα εξίσου δύσκολο καλάθι κάτω από τη ρακέτα για το 33-29. Η ενέργεια του Παναθηναϊκού στην άμυνα συνέβαλλε τα μέγιστα, έτσι ώστε να «χτίσει» διαφορά υπέρ του και έκανε το 37-30, αναγκάζοντας τον Όντεντ Κάτας να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά το τάιμ άουτ, ο Παναθηναϊκός «πλήγωσε» περισσότερο τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, με τον Βιλντόζα να ευστοχεί σε δύο τρίποντα σε ισάριθμες διαδοχικές επιθέσεις. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να δείχνουν επιθετικό πλουραλισμό και ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (48-39), περίπου δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Με 2/2 βολές, ο Σλούκας έκανε το 50-40, διευρύνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με τον Εξάστερο να προηγείται με 50-42 στο σκορ.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός κατάφερε με το… καλησπέρα να πάει ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (54-44), μετά από 2/2 βολές του Μήτογλου και δίποντο του Σλούκα μετά από κλέψιμο. Εν συνεχεία, ο Γκριγκόνις κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και δε λάθεψε σε καμία εκ των βολών (56-44). Ο Κόλσον βρήκε απάντηση με τρίποντο για το 56-47, αλλά ο Μήτογλου έβαλε ένα… εξωπραγματικό δίποντο για το 58-47. Οι Ισραηλινοί εξακολουθούσαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, αλλά το ίδιο συνέβαινε και για τον Εξάστερο, που διατηρούσε σταθερά ένα σημαντικό προβάδισμα. Μερικά λάθη του Παναθηναϊκού, έδωσαν το δικαίωμα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ να μειώσει τη διαφορά στους πέντε πόντους (64-59) και ο Αταμάν κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ. Η διαφορά του σκορ, όμως, έπεσε ακόμη και στους τέσσερις πόντους, περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και οι «πράσινοι» αναζητούσαν τρόπους για να την αυξήσουν εκ νέου. Το σύνολο του Εργκίν Αταμάν έβγαλε δύο πολύ σημαντικές άμυνες με ισάριθμα μπλοκ και διεύρυνε ξανά το προβάδισμά του στους 7 πόντους (70-63) για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η αρχή της τέταρτης περιόδου έφερε την ομάδα του Όντεντ Κάτας στους τέσσερις πόντους και πάλι (70-66), ενώ ο Παναθηναϊκός καλούταν να φορτσάρει ξανά για να επιβάλλει εκ νέου τον ρυθμό του στον αγώνα για το κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο. Με 2/3 βολές, όμως, ο Μπάλντγουιν μείωσε στο καλάθι (70-68), κάνοντας ντέρμπι την αναμέτρηση. Ο Κόλσον κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (71-71), όμως ο Λεσόρ έδωσε ξανά προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με το 73-71. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο και οι Ισραηλινοί κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με τέσσερις πόντους (77-81). Μετά από το ταιμάουτ που κάλεσε άμεσα ο Εργκίν Αταμάν, ο Εξάστερος μείωσε σε 79-81 και προσπαθούσε να πάρει και πάλι… κεφάλι στο σκορ. Ο Γκραντ έβαλε ένα πολύ δύσκολο γκολ-φάουλ κι έκανε το 81-83. Η συνέχεια εξακολουθούσε να είναι κρίσιμη για τον Παναθηναϊκό, όντας πίσω στο σκορ και ο Γκραντ ευστόχησε σε σπουδαίο τρίποντο μειώνοντας σε 85-87. Εν τέλει, όμως, οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και γνώρισαν την ήττα με 87-91 από τη Μακάμπι στο Game 1 της σειράς των playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 50-42, 70-63, 87-91.