Αξιολύπητο… «αντίο» στην Ευρώπη!

Όντας, κατά πολύ, κατώτερος των περιστάσεων ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 0-1 από την ΑΕΚ στο γήπεδο της Λεωφόρου, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των πλέι-οφ της Σούπερ Λίγκ! Μοιραίος ο Κίκο Μακέντα που αστόχησε σε πέναλτι στο 90+4′.

Με αυτή την ήττα η ομάδα του Μπόλονι έμεινε, οριστικά και αμετάκλητα, εκτός Ευρώπης. Καθώς η διαφορά των 6 πόντων με την «Ένωση» δεν καλύπτεται πλέον. Έτσι τα επόμενα παιχνίδια της ομάδας κόντρα σε Άρη και Ολυμπιακό είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Τα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης είχαν αναγνωριστική σημασία. Οι δύο ομάδες είχαν ανούσια κατοχή της μπάλας προσπαθώντας η μία να… «ξεκλειδώσει» την άμυνα της άλλης. Η πρώτη απόπειρα… τελικής ήταν στο 10′ όταν ο Χατζηγιοβάννης έκανε ωραία κίνηση από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα αλλά η άμυνα της ΑΕΚ έδιωξε προτού γίνει πολύ επικίνδυνος ο Μακέντα μέσα στη περιοχή. Πέντε λεπτά αργότερα (15′) είχαμε ουσιαστικά την πρώτη πολύ καλή στιγμή του ντέρμπι! Ο Χατζηγιοβάννης βρήκε, με τρομερή πάσα, τον Μακέντα εκείνος έκανε τη σέντρα, ο Βασιλαντονόπουλος (προ του Σανκαρέ) πήρε την κεφαλιά αλλά ο Τσιντώτας, και με τη βοήθεια του δοκαριού, έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 30′ ο Παναθηναϊκός προσπάθησε για δεύτερη φορά να απειλήσει. Ο Μολό έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Καμπετσής έπιασε κάτι σαν…. γυριστό-ανάποδο ψαλίδι αλλά δε κατάφερε να νικήσει τον Τσιντώτα, ο οποίος μάζεψε τη μπάλα χωρίς την παραμικρή δυσκολία. Αυτή ήταν, επί της ουσίας, η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου. Στα λεπτά που ακολούθησαν οι δύο ομάδες δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικές η μία προς την άλλη. Σε αυτό έπαιξαν ρόλο και τα πολλά μαρκαρίσματα, τα οποία διέκοπταν το ρυθμό του παιχνιδιού σε αρκετά σημεία του. Έτσι, αναπόφευκτα, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ανήκει στον Παναθηναϊκό. Στο 47′ ο Βιγιαφάνιες έκανε φοβερή μπαλιά προς τον Μακέντα μέσα στη περιοχή, αλλά ο Ιταλός δε μπόρεσε να βρει τη μπάλα ώστε να τη στείλει στα δίχτυα του Τσιντώτα. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 50′. Ο Ανσαριφάρντ έκανε τη σέντρα, ο Μάνταλος βγήκε μπροστά από τον Σένκεφελντ και έκανε το 0-1 με ωραίο πλασέ.

Στο 61′ ο Παναθηναϊκός έγινε, για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος, απειλητικός. Οι παίκτες του Μπόλονι άλλαξαν καλά τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Μολό αλλά το δεξί σουτ του Γάλλου πέρασε αρκετά έξω από την «κιτρινόμαυρη» εστία. Επτά λεπτά αργότερα (68′) οι παίκτες του Μπόλονι έφτασαν περισσότερο από ποτέ κοντά στο γκολ. Ο Μακέντα έκανε το γύρισμα, ο Χατζηγιοβάνης σούταρε, αλλά ο Τσιντώντας έκανε μία σπουδαία επέμβαση κρατώντας το «μηδέν».

Στο 75′ η «Ένωση» έφτασε πολύ κοντά στο να πετύχει και δεύτερο γκολ στην αναμέτρηση. Ο Τσιγκρίνσκι πήρε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα βρήκα στον Σένκεφελντ και έφυγε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα (76′) η ΑΕΚ απείλησε ξανά αλλά η κεφαλιά του Σβάρνα βρήκε στην πάνω πλευρά του δοκαριού και έφυγε άουτ. Στο 90+4′ ο Παναθηναικος είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία να σκοράρει. Ο Νεντελτσεάρου έκανε πέναλτι στον Μακέντα, ο Ιταλός ανέλαβε την εκτέλεση αλλά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Τσιντώτα.