«Αυτοκτόνησε» στο τέλος ο Παναθηναϊκός

Χαλάρωσε περισσότερο από όσο έπρεπε ο Παναθηναϊκός με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να κάνει μια εκπληκτική ανατροπή από το 0-2 σετ και να καταφέρει να κερδίσει ένα φαινομενικά χαμένο παιχνίδι.

Δικό του παιχνίδι έχασε ο Παναθηναϊκό όπου βρέθηκε να προηγείται με 2-0 σετ. Όμως με αντεπίθεση διαρκείας ο ΠΑΟΚ  κατάφερε να πάει το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ και να νικήσει εκεί το παιχνίδι . Με τον Χαραλαμπίδη και τον Βούτο να πραγματοποιούν πολύ καλή εμφάνιση. Από την άλλη για τον Παναθηναϊκός Ράπτης και Τσάτσις ήταν πολύ καλοί.

1ο Σετ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας γρήγορα μια διαφορά. Οι «πράσινοι» δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερη αντίσταση από τον ΠΑΟΚ με τον Αλέξανδρο Ράπτη να πιάνει εξαιρετική απόδοση. Η διαφορά εκτοξεύτηκε και στον +11 (12-23) κυρίως χάρις το μπλόκ του. Το 1ο σετ έληξε με 14-25 μετά από σερβίς του Γιάκομπσεν και την λάθος υποδοχή των παιχτών του ΠΑΟΚ.

2ο Σετ

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι (4-4) στα πρώτα λεπτά με εκατέρωθεν λάθη και από τους μεν και από τους δε. Με μπροστάρη τον Τσάτσις, όπου με δυο ωραία καρφιά έδωσε προβάδισμα 2 πόντων στους «πράσινους» (4-6). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βγάλει μια αντίδραση και να μειώσει στον 1 πόντο (12-13), με τον Ράπτη όμως να έχει άλλα σχέδια και να δίνει ξανά προβάδισμα 2 πόντων. Το μίνι σερί του ΠΑΟΚ δεν κράτησε πολύ με τον Παναθηναϊκό να βάζει το πόδι στο γκάζι και με τους Ράπτη, Τσάτσις να παίρνει προβάδισμα 6 πόντων (15-21). Το σετ έληξε 19-25 με τον Παναθηναϊκό να κάνει εύκολα το 2-0.

3ο Σετ

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει καλύτερα στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα δυο πόντων με το σερβίς του Βούτου (4-2). Με τον Παναθηναϊκό να μην στέκεται καλά και να βρίσκεται πίσω με 4 πόντους (7-3) ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος κάλεσε time out ώστε να «ξυπνήσει» τους παίχτες του. Μετά το time out ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμό και μείωσε στο -1 με τον Τσάτσις (9-8) να ηγείται της προσπάθειας. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να ανατρέψουν το παιχνίδι με τον Αλέξανδρο Ράπτη (15-16) με τις δυο ομάδες βέβαια να εναλλάσσονται συνέχεια στο σκορ. Με τον ΠΑΟΚ να τα δίνει όλα στα τελευταία λεπτά για την κατάκτηση του σετ, πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα 5 πόντων το οποίο εν τέλει του έδωσε την νίκη στο τρίτο σετ με 25-23.

4ο Σετ

Ο ΠΑΟΚ με σαφώς ανεβασμένη ψυχολογία από την κατάσταση του τρίτου σετ μπήκε δυνατά και στο τέταρτο καταφέρνοντας να πάρει μια διαφορά 3 πόντων (7-4) με τους Χαραλαμπίδη και Βούτο να δυσκολεύουν τους «πράσινους». Με τον Παναθηναϊκό να έχει πέσει και σε συνδυασμό με το καλό μπλοκ του ΠΑΟΚ η ομάδα της Θεσσαλονίκης να αύξησε την διαφορά στο +5 (12-7). Το «τριφύλλι» με τον Ράπτη κυρίως κατάφερε να μειώσει στον -1 (17-16). Σε ντέρμπι εξελίχθηκε το τέταρτο σετ με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει να ισοφαρίσει το παιχνίδι σε 23-23 με το σέρβις του Ανδρεόπουλου. Με τον ΠΑΟΚ τελικά να καταφέρνει να πάρει το 4ο σετ και να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ.

5ο Σετ

Φουριόζος μπήκε στο τελευταίο σετ ο ΠΑΟΚ παίρνοντας με το καλημέρα διαφορά 3 πόντων έναντι του τριφυλλιού. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και μειώσει την διαφορά σε 5-4. Με τους «πράσινους» να συνεχίζουν να κάνουν πολλά λάθη και να μην έχουν καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια, ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά 4 πόντων (8-4). Ο ΠΑΟΚ συνέχισε ακάθεκτος με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να αντιδράσει κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι.

Τα σετ: (14-25, 19-25, 25-23, 25-23, 15-8)