• Tuesday, August 20, 2019

Μπάμπεργκ – Μπαρτσελόνα 85-65

Με σπουδαία εμφάνιση η Μπάμπεργκ επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 85-65 και πανηγύρισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της!

Μετά το κλειστό πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μονόλογο για τη Μπάμπεργκ, που προηγήθηκε αρχικά με 20 πόντους και καταφέρνοντας να αποκρούσει την αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα έφτασε σε μια εμφατική νίκη, καλύπτοντας μάλιστα τη διαφορά (-3) του πρώτου γύρου. Μ’ αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες.

Οι γηπεδούχοι είχαν έναν πρωταγωνιστή για κάθε δεκάλεπτο: τον Μίλερ, τον Στρέλνιεκς, τον Μέλι και τον Τάις, που συμπλήρωσαν το κουαρτέτο των διακριθέντων. Οι Μίλερ-Στρέλνιεκς σκόραραν από 20 πόντους σουτάροντας μαζί 10/17 τρίποντα! Ο Μέλι πρόσθεσε 17 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Τέις πρόσθεσε 11, οι 9 εκ των οποίων στο 4ο δεκάλεπτο.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

O MVP

Πολλοί οι διακριθέντες, αν και ο τίτλος πρέπει να καταλήξει στον Νικολό Μέλι που είχε 17 πόντους (8/10 δίποντα, 1/2 βολές), 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο παίζοντας 35 λεπτά, καθώς κλήθηκε να καλύψει και το κενό του Βερεμένκο που χρεώθηκε με φάουλ απέναντι στον Τόμιτς. Ο Ιταλός πλήγωσε τη Μπαρτσελόνα κατά κύριο λόγο μες στο καλάθι και εξελίχθηκε στην κυρίαρχη μορφή της αναμέτρησης. Δεν είναι τυχαίο ότι συγκέντρωσε 30 στο ranking.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι μόλις 12 ασίστ της Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί είχαν πολύ χαμηλό νούμερο σε ότι αφορά τις τελικές πάσες, κάτι που πιστώνεται στην αμυντική τακτική του Αντρέα Τρινκέρι.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στα δύο τρίποντα που σημείωσαν οι Μίλερ και Τάις στο 66-60. Οι Γερμανοί κυκλοφόρησαν καλά τη μπάλα και “τιμώρησαν” την άμυνα της Μπαρτσελόνα, που υποχρεώθηκε να επαναφέρει στο αρχικό σχήμα τον Τόμιτς. Οι Γερμανοί κυριάρχησαν πάντως σε όλους τομείς (28-24 τα ριμπάουντ, 21-12 οι ασίστ), ενώ είχαν και σταθερά υψηλά νούμερα στα τρίποντα (12/28 δηλαδή 43%).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Επί της ουσίας το πρώτο δεκάλεπτο ήταν και το μοναδικό που μπορεί να χαρακτηριστεί ως ντέρμπι. Η Μπαρτσελόνα χάρις στους Ναβάρο-Ντόλμαν προηγήθηκε με 17-13, στο σημείο που αποδείχτηκε το τελευταίο της κυριαρχίας της. Η Μπάμπεργκ -με τον Μίλερ να ξεκινά ζεστός και να σκοράρει 9 πόντους- έκλεισε το δεκάλεπτο με 5 πόντους του Στρέλνιεκς (18-17) και έκτοτε δεν κοίταξε πίσω, εκμεταλλευόμενη μεταξύ άλλων και τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο χάρις στο δίδυμο Μέλι-Στρέλνιεκς η διαφορά πλησίασε νωρίς το διψήφιο πλατό (29-22 και εν συνεχεία 38-29), για να κλείσει τελικά στους 9 πόντους (40-31). Ήταν το διάστημα που οι Γερμανοί κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, ανοίγοντας την αντίπαλη άμυνα και χτυπώντας από την περιφέρεια.

Η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της ομάδας του Αντρέα Τρινκέρι ακόμη περισσότερο στην έναρξη της επανάληψης, στο σημείο που ο Νικόλο Μέλι έβαλε φαρδιά-πλατιά τη σφραγίδα του, κάνοντας τη ζημιά μες στο αντίπαλο καλάθι. Με το δικό του κρεσέντο οι Γερμανοί ξέφυγαν αρχικά με 44-31 και στη συνέχεια βρέθηκαν στο +20 (56-36). Ο Γιώργος Μπαρτζώκας απάντησε άμεσα επιλέγοντας ένα χαμηλό σχήμα (με Κλαβέρ και Βεζένκοφ στις θέσεις των ψηλών). Η κίνηση αυτή απέδωσε καρπούς και η Μπαρτσελόνα κατάφερε να μπει ξανά στο ματς (59-47 στο 30′ χάρις στο ξέσπασμα του Ράις).

Η αντεπίθεση των Καλατανών συνεχίστηκε ακόμη περισσότερο και έφτασε ως και το -6 (66-60), με πρωταγωνιστές τους Βεζένκοφ-Ράις-Όλεσον, αλλά και τον Κόπονεν που έδωσε επιθετικές λύσεις από τον πάγκο. Η τελευταία λέξη, όμως, ανήκε στη Μπάμπεγκ. Ο Μίλερ αρχικά (69-60) και ο Τάις (72-60) στο 37′ έβαλαν την ταφόπλακα στις ελπίδες των “μπλαουγράνα”, που απογοητεύτηκαν και παραδόθηκαν εντέλει με τελικό σκορ το 85-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-31, 59-47, 85-65

Πηγή: Sport24.gr