Βαριά ήττα με δύο όψεις!

Χωρίς την παραμικρή αντίσταση, ο Παναθηναϊκός ΔΕΝ εμφανίστηκε στο Palau Blaugrana με αποτέλεσμα να ηττηθεί από την πληρέστατη και διαβασμένη Μπαρτσελόνα με το βαρύ 77-52.

Αγνώριστος ο αποψινός Παναθηναϊκός, πλήρωσε τις κακές του επιθετικές επιλογές (18 λάθη, 11 από αυτά στο πρώτο ημίχρονο), την αστοχία του (2/12 τρίποντα), τα πολλά κενά διαστήματα (από τη δεδομένη κούραση όλων των παικτών που “φώναζε” καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού) αλλά και τους πρόσφατους τραυματισμούς των Γιάνκοβιτς και Κούζμιτς, παραδόθηκε άνευ όρων στην αποτελεσματικότατη Μπαρτσελόνα και γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα στην Ευρωλίγκα. Γκιστ (13 π.), Φελντέιν (10 π.) και Ραντούλιτσα (9 π.& 9 ρ.) έδωσαν τις περισσότερες λύσεις για το τριφύλλι, Ντόελμαν με 13 πόντους και Περπέρογλου, Τόμιτς και Αμπρίνες με 11 πόντους έκαστος οι κορυφαίοι για τους Καταλανούς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με άστοχες και βιαστικές επιθέσεις ενώ αμυντικά είχε πολλά κενά, τα οποία και εκμεταλλεύονταν οι Μπλαουγκράνα, κυρίως με τον Περπέρογλου(8-4 στο 5′). Τα γρήγορα φάουλ των Πάβλοβιτς και Ραντούλιτσα ανάγκασαν τον Τζόρτζεβιτς να βάλει από πολύ νωρίς τους Χαραλαμπόπουλο και Παπαγιάννη. Τότε, ο Τόμιτς πήρε τη σκυτάλη από τον Περπέρογλου και κέρδιζε συνεχώς τον 18χρονο Έλληνα σέντερ με τον Χαραλαμπόπουλο να μειώνει σε 10-9 με τρίποντο. Στη συνέχεια ακολούθησε ένα 7-2 σερί για τους Ισπανουν με τους Λαουάλ και Σατοράνσκι να αναλαμβάνουν δράση με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 17-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, 11 πόντοι του Ντόελμαν μαζί με τρίποντα των Αμπρίνες και Ναβάρο από τη μία και τα συνεχόμενα λάθη (11 στο ημίχρονο), άστοχα σουτ (παρά την παρουσία των Πάβλοβιτς και Ραντούλιτσα) αλλά και τους μέτριους Διαμαντίδη, Καλάθη και Φώτση από την άλλη, η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με 18 πόντους (42-24). Το 42-28 στο τέλος του ημιχρόνου έγραψαν οι Φώτσης και Καλάθης.

Ενώ ξεκίνησε καλά, κλείνοντας την ψαλίδα στη μέση (42-35) με τους Φελντέιν, Γκιστ και Πάβλοβιτς, η τεχνική ποινή στον Πάβλοβιτς αλλά και ένα ακόμα φάουλ του Ραντούλιτσα, ο Παναθναϊκός ξαναβρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά( 48-37), με τη συνεισφορά του Τόμιτς και του Σατοράνσκι. Καλάθης και Γκίστ απάντησαν με τη διαφορά να πέφτει ξανά στους 7 (48-41). Ο Τόμιτς συνέχισε να χτυπάει τον Παναθηναϊκό στο ζωγραφιστό και μαζί με τους Ναβάρο και Περπέρογλου έκαναν το 55-41 για να μειώσει με λέι απ ο Πάβλοβιτς (55-43) με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Δεν ξαναεμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 22-9 η Μπαρτελόνα πέρασε τους 20 πόντους διαφορά και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με το τελικό 77-52.

Εμφανέστατη η απουσία του Κούζμιτς και σε συνδυασμό με τα πολλά γρήγορα φάουλ του Ραντούλιστα και τον κάκιστο Φώτση, ο Γκιστ φαινόταν απελπιστικά μόνος του σε άμυνα και επίθεση (αφού ο Παπαγιάννης δεν κατάφερε να σταματήσει τον Τόμιτς), παίζοντας για 34 λεπτά και δείχνοντας ότι σιγά σιγά κουραζόταν. Μόνος του ήταν και ο Σάσα Πάβλοβιτς, αν και τα 13 λεπτά του Χαραλαμπόπουλου του έδωσαν ποιοτικότερες ανάσες σε σχέση με τον Γκιστ, χωρίς να καταφέρει όμως να κρύψει την απουσία του Γιάνκοβιτς. Κάτι που επίσης έκανε μπαμ από μακριά ήταν η κούραση των δύο οραγνωτών του Παναθηναίκού. Τόσο ο Καλάθης όσο και ο Διαμαντίδης ήταν…σκιά του εαυτού τους με αποτέλεσμα να μη μπορούν να βοηθήσουν καθόλου. Είναι δεδομένη η καταπόνηση και των δύο και ήταν δεδομένο ότι κανένας τους δεν θα είναι κάθε μέρα στο πικ της απόδοσής του. Είναι δύσκολο να μην έχει απώλειες ο Παναθηναϊκός με 3 γκαρντ μέχρι τον Γενάρη. Δικαιολογίες υπάρχουν, οι τραυματισμοί, η κούραση κλπ κλπ. Αλλά υπάρχει και η άλλη όψη… Το πρόβλημα δεν είναι ότι ο Παναθηναϊκός έχασε (στην παρούσα φάση δεν ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα όσο ο βαθμός ετοιμότητας, η ήττα αυτή καθ αυτή δηλαδή είναι ασήμαντη γιατί ήταν εντός προγράμματος), αυτό που πρέπει να προβληματίζει και εμάς αλλά και τον Τζόρτζεβις είναι ο τρόπος με τον οποίο ήρθε η ήττα. Ο Παναθηναϊκός απόψε δεν πάλεψε, δεν έπαιξε άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δεν είχε ρυθμό στην επίθεση, ήταν σε γενικές γραμμές κάκιστος, απροετοίμαστος και ίσως χωρίς την νοοτροπία νικητή που θα έπρεπε να έχει. Ελπίζω μόνο με την επανένταξη των τραυματιών να δούμε καλύτερη εικόνα συνολικά.