«Κατάρρευση» και… βαριά ήττα στην Ισπανία

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε δεύτερη βαριά ήττα στην «διαβολοβδομάδα», αυτήν την φορά από την Μπασκόνια με 93-72. Τραγική εμφάνιση για το «τριφύλλι», έκτη ήττα για το «τριφύλλι» στην διοργάνωση.

1ο δεκάλεπτο:

Καλό ξεκίνημα από το «τριφύλλι» το οποίο προηγήθηκε με 2-5 μετά από κάρφωμα του Γιώργου Παπαγιάννη. Ο Νεμάνια Νέντοβιτς πέτυχε δεύτερο τρίποντο ανεβάζοντας την διαφορά στους οκτώ (2-10). Τα συνεχόμενα λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού έριξαν την διαφορά στους δύο (8-10).

Με τρίποντο του Βιλντόζα η Μπασκόνια πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (11-10). Με σουτ μέσης απόστασης ο Σαντ-Ρος ισοφάρισε σε 16-16 για το «τριφύλλι». Ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 2/3 εύστοχες βολές έφερε μπροστά τους «πράσινους» με 16-18.

Με κάρφωμα του Ουάιτ οι «πράσινοι» έφτασαν στο +5 (18-23) με το αντιαθλητικό φάουλ του Σέλβιν Μακ να… χαρίζει δύο πόντους στην Μπασκόνια και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 20-23.

2ο δεκάλεπτο:

Με τρίποντο του Πίτερς η Μπασκόνια ξέφυγε γρήγορα με τέσσερις κάνοντας σερί επτά πόντων (27-23) και αναγκάζοντας τον Γιώργο Βόβορα να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Σέλβιν Μακ βρήκε ανοιχτό διάδρομο και μείωσε για το «τριφύλλι» στους δύο (21-29).

Ο Λεωνίδας Κασελάκης με τρίποντο έφερε τον Παναθηναϊκό μετά από πολύ ώρα μπροστά στο σκορ (31-32). Ο Πίτερς με τρίποντο επανέφερε την διαφορά στους τέσσερις για την Μπασκόνια (36-32). Ο ίδιος παίκτης με 3/3 εύστοχες βολές έφερε την διαφορά για πρώτη φορά στους έξι (39-33).

Ο Ντίοπ νίκησε τον Άαρον Ουάιτ και ανέβασε την διαφορά στους οκτώ (42-34) για τους φιλοξενούμενους. Το πρώτη ημίχρονο ολοκληρώθηκε μετά από buzzer beater τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου, με τους Βάσκους να προηγούνται με επτά πόντους (46-39).

3ο δεκάλεπτο:

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσαν με φόλοου του Παπαγιάννη στους τέσσερις (48-44). Ο ίδιος παίκτης πέτυχε καλάθι και φάουλ μπροστά στον Ντιόπ και με την συμπληρωματική βολή έφερε το «τριφύλλι» στο -3 (50-47).

Ο Ντίνος Μήτογλου πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, πέτυχε το καλάθι και μείωσε στην ελάχιστη διαφορά για τους «πράσινους» (50-49). Η Μπασκόνια ξανά «έχτισε» μία διαφορά έξι πόντων με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να κάνει το ντράιβ και να μειώνει στους τέσσερις (57-53).

Ο Παπαπέτρου με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε στους τέσσερις (60-56) για τον Παναθηναϊκό. Με καλάθι του Μάρκους Φόστερ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Γιώργου Βόβορα να υπολείπονται οκτώ πόντους από την ισπανική ομάδα (66-58).

4ο δεκάλεπτο:

Κάκιστο ξεκίνημα για το «τριφύλλι» στην τέταρτη περίοδο με την Μπασκόνια να ξεφεύγει με 72-58 και να βάζει τις βάσεις για την νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό. Η Χένρι με σουτ μέσης απόστασης διατήρησε την διαφορά στους δεκατέσσερις (74-60).

Ο Χένρι με σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στους είκοσι (80-60) για την Μπασκόνια. Ο Γκεντράιτις με νέο τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στους εικοσιτέσσερις (87-63). Με τρίποντο του Σαντ-Ρος η διαφορά έπεσε στους δεκαεπτά μετά από ώρα (87-80).

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει την ήττα από την Μπασκόνια με 93-72.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 46-39, 66-58, 93-72