Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε (για άλλη μία φορά) κακό πρόσωπο σε παιχνίδι της Ευρωλίγκας και έτσι ηττήθηκε με 95-90 από την Μπασκόνια στη Βιτόρια με στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Με αυτόν τον τρόπο οι «πράσινοι» υποχώρησαν στο 8-15 ενώ έκαναν 0/2 στη διαβολοβδομάδα μετά τη προχθεσινή ήττα από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Ο Παναθηναϊκός μπήκε εξαιρετικά στην αναμέτρηση. Οι παίκτες του Ράντονιτς έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα, ο Μπέικον ξεκίνησε «ζεστός» στο παρκέ και έτσι μετά από 02:30 αγώνα οι «πράσινοι» προηγούνταν με 2-7. Το τάιμ άουτ του Πεναρόγια δεν είχε αποτέλεσμα και έτσι ο Πάρις Λι με τρίποντο και φάουλ έκανε το σκορ 2-10 δίχως να αξιοποιήσει τη συμπληρωματική βολή. Η διαφορά έφτασε και σε διψήφια τιμή μετά από δύο συνεχόμενα καλάθια του Γουίλιαμς. Οι γηπεδούχοι ωστόσο με μπροστάρη τον Χάουαρντ ροκάνισαν τη διαφορά. Οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους με τον Παναθηναϊκό στο +2 (21-23) μετά από 10′ αγώνα.

Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε άρδην. Το «τριφύλλι» δε μπήκε ποτέ στο παρκέ, οι Βάσκοι έκαναν τα… βασικά έχοντας παράλληλα και υποτυπώδη ποσοστά ευστοχίας. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα αφενός να ανατραπεί το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου και αφετέρου οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με τη Μπασκόνια να προηγείται με +14 (52-38). Ενδεικτικό είναι πως το επιμέρους σκορ της συγκεκριμένης περιόδου ήταν 32-15.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε ιδιαίτερα η κατάσταση. Η Μπασκόνια περίπου στα μέσα της τρίτης περιόδου έφτασε μέχρι και στο +20 (60-40) δείχνοντας ότι έχει καθαρίσει την υπόθεση-νίκη. Ένα σερί 10-0 από τους «πράσινους» έφερε το παιχνίδι στους 10 (60-50) ωστόσο κάτι τέτοιο δεν είχε συνέχεια. Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια τιμή και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Βάσκους στο +11 (76-65).

Στη τελευταία περίοδο το μοτίβο ήταν ίδιο πάνω κάτω. Πέρα από μερικές στιγμές όπου το «τριφύλλι» μείωσε σε μονοψήφια τιμή δεν έγινε ποτέ απειλητικό για την υπόθεση-νίκη. Η ομάδα του Πεναρόγια πάντα είχε τις λύσεις επιθετικά και έτσι δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη με το τελικό 95-90 να αποτυπώνεται στον πίνακα του τελικού σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 52-38, 76-65, 95-90