Αυτοκτονία στο Μόναχο

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 81-78 από την Μπάγερν Μονάχου εκτός έδρας στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Με τρίποντο του Ουόλντεν από τα 8,5 μέτρα, η Μπάγερν προηγήθηκε με 5-0 στο ξεκίνημα. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου, με καλάθι και φάουλ, έφερε στα ίσα την αναμέτρηση (5-5). Το καλάθι και φάουλ του Χίλιαρντ έδωσε νέο προβάδισμα στους γηπεδούχους (11-8). Με τρίποντο του Τόμας, οι Βαυαροί έφτασαν στο +6 (16-10). Το κάρφωμα του Παπαπέτρου ψαλίδισε την διαφορά στους δύο (16-14), με τον Τρινκέρι να καλεί τάιμ άουτ. Το σουτ τριών πόντων του Χίλιαρντ ανέβασε την διαφορά στους πέντε (22-17). Με τρίποντο του Παπαπέτρου, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 22-22, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό για το πρώτο δεκάλεπτο.

Με σουτ μέσης απόστασης του Ρούμπιτ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 28-26. Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος έκλεψε, έφυγε στον αιφνιδιασμό και κάρφωσε, βάζοντας μπροστά με τρεις το «τριφύλλι» (28-31). Το φλότερ του Ιωάννη Παπαπέτρου εκτόξευσε την διαφορά στους έξι (32-38), με τον Τρινκέρι να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με καλάθι του Σαντ-Ρος, το «τριφύλλι» προηγήθηκε με οκτώ (36-42). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να βρίσκονται στο +7 (37-44).

Το τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου έφτασε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (39-49). Με σουτ μέσης απόστασης του Ρούμπιτ, η Μπάγερν μείωσε στους έξι (47-53). Το καλάθι και φάουλ του Ιωάννη Παπαπέτρου ανέβασε την διαφορά στους οκτώ (51-59). Οι γηπεδούχοι, μ’ ένα σερί 8-1, πλησίασαν στον πόντο (59-60), με το εν λόγω σκορ να είναι και το τελικό για την τρίτη περίοδο.

Με καλάθι του Παπαγιάννη, οι «πράσινοι» έφτασαν στο +3 (61-64). Το τρίποντο του Ντάριλ Μέικον ανέβασε την διαφορά στους έξι (61-67). Με τρίποντο του Νέντοβιτς, το «τριφύλλι» εκτόξευσε το προβάδισμα στους εννιά (61-70). Οι 2/2 βολές του Οκάρο Ουάιτ διαμόρφωσαν το 66-72. Με 2/2 βολές του Μέικον, το «τριφύλλι» έφτασε στο _5 (69-74). Το τρίποντο του Λούσιτς έβαλε μπροστά με 77-76 την Μπάγερν Μονάχου, με τον Δημήτρη Πρίφτη να καλεί τάιμ άουτ. Τελικά η Μπάγερν πήρε την νίκη με 81-78 και ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στο 2-9.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-44, 59-60, 81-78