Μπερνάρ: «Θα είμαστε έτοιμοι για το ματς με την ΑΕΚ – Παίζουμε στο σπίτι μας»

Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού μίλησε στο «Sport 24» για τη νίκη απέναντι στον Βόλο, τη συγκέντρωση του «τριφυλλιού» ακόμα κι όταν δε βρίσκει γρήγορα γκολ και για τον… τελικό με τους «κιτρινόμαυρους».

Αναλυτικά όσα είπε:

Για το ματς με τον Βόλο:

«Γνωρίζουμε πως σ’ αυτό το σημείο που βρισκόμαστε πλέον, στην τελική ευθεία των playoffs, κάθε αγώνας έχει ξεχωριστή σημασία, κάθε βαθμός είναι πολύτιμος. Και κάναμε στο γήπεδο αυτά που δουλεύουμε κάθε εβδομάδα.

Να παίξουμε το δικό μας ποδόσφαιρο, να έχουμε την κατοχή της μπάλας και να μην επιτρέπουμε στον αντίπαλο να δημιουργήσει ευκαιρίες στο δικό μας μισό. Το κάναμε καλά και στον αγώνα με τον Βόλο, παρά το γεγονός ότι δυσκολευτήκαμε λίγο μέχρι να σκοράρουμε.

Όταν παίζεις απέναντι σε τέτοιου είδους ομάδες, όπου αμύνονται με 11 παίκτες πίσω απ’ την μπάλα, είναι πολύ σημαντικό να βρίσκεις τον τρόπο να σκοράρεις γρήγορα για να ‘ανοίξεις’ το παιχνίδι και τις γραμμές του αντιπάλου σου.

Ο τρόπος με τον οποίο ξεκινήσαμε στο δεύτερο ημίχρονο και το γκολ του Φώτη (σ.σ. Ιωαννίδη) στα πρώτα δευτερόλεπτα ήταν αυτό που χρειαζόμασταν. Ηταν το “κλειδί” σ’ εκείνο το χρονικό σημείο, για να αποκτήσουμε ακόμη μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και ηρεμία στο παιχνίδι μας, για να φτάσουμε σε άλλη μία νίκη».

Για τη συγκέντρωση της ομάδας:

«Δεν πρέπει να βγάζουμε νευρικότητα και να χάνουμε τη συγκέντρωσή μας, όταν δεν έρχεται ένα σχετικά γρήγορο γκολ. Και η αλήθεια είναι πως δεν το κάνουμε αυτό. Είμαστε πάντα πολύ συγκεντρωμένοι.

Σ’ αυτό το ματς με τον Βόλο, ίσως το 0-0 στο ημίχρονο να μας έκανε λίγο πιο νευρικούς, γιατί είχαμε έρθει 0-0 στην έδρα μας στο προηγούμενο παιχνίδι που παίξαμε εναντίον τους με πολλές ευκαιρίες, με χαμένο πέναλτι στα τελευταία λεπτά.

Αυτό καμία φορά μπορεί να σε επηρεάσει για λίγο, είναι απολύτως φυσιολογικό γιατί και οι ποδοσφαιριστές είμαστε άνθρωποι, έχουμε συναισθήματα, πίεση…

Όμως κρατήσαμε στο μυαλό μας όλα όσα μας είχε πει ο προπονητής κι όλα όσα είχαμε δουλέψει και δουλεύουμε και ξέραμε πως θα βρούμε ξανά τις στιγμές μας και τις ευκαιρίες μας για να σκοράρουμε και να νικήσουμε. Όπως κι έγινε…».

Για το κρίσιμο ντέρμπι με την ΑΕΚ:

«Παίζουμε στο σπίτι μας, με τον κόσμο μας και ξέρουμε πως πρέπει να δώσουμε ότι καλύτερο έχουμε για να νικήσουμε και σε αυτό το παιχνίδι. Για να αναδειχθούμε πρωταθλητές, πρέπει να νικήσουμε όλες τις ομάδες.

Δεν έχει σημασία αν παίζεις με την ομάδα που διεκδικείς τον τίτλο ή με την ομάδα που είναι στην 6η θέση. Πρέπει να τους νικήσεις όλους. Ναι, είναι ένας “τελικός” για εμάς και πιστεύω ότι θα γίνει ένα πραγματικά καλό παιχνίδι για τον κόσμο, για τις ομάδες, για τους προπονητές, για τους παίκτες. Και είμαι σίγουρος ότι θα είμαστε έτοιμοι και γι’ αυτή την πρόκληση».