«Χλωμός» αλλά… νικητής!

Πραγματοποιώντας σχετικά καλό δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός «έκαμψε» την αντίσταση του Λεβαδειακού σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο της Καλλιθέας

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μην έπεισε, ούτε σήμερα, σε γενικές γραμμές, ωστόσο επικράτησε του Λεβαδειακού στο πλαίσιο φιλικής αναμέτρησης που πραγματοποιήθηκε στην Καλλιθέα.

Η ομάδα του Ντάνι Πογιάτος ήταν μέτρια προς κακή στο πρώτο μέρος, ενδεικτικό είναι ότι δημιούργησε μόλις μία τελική στα πρώτα 45′, ενώ στο δεύτερο μέρος έδειξε μεγαλύτερα σημάδια διάθεσης στον αγωνιστικό χώρο και πήρε τη νίκη με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φεντερίκο Μακέντα.

Τώρα στο «πράσινο» στρατόπεδο έχουν στρέψει το βλέμμα τους στην αναμέτρηση με τη Λάρισα, στο πλαίσιο της Ελληνικής Superleague 1 το ερχόμενο Σαββατοκύριακο στον Θεσσαλικό κάμπο.

Πρώτο Ημίχρονο

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν, όπως αναμενόταν, αναγνωριστικά. Η πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης (5′) ανήκει στην ομάδα της Βοιωτίας αλλά το σουτ του Μυτίδη πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Σωκράτη Διούδη. Έτσι, όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καθόλου απειλητικός στο πρώτο δεκάλεπτο προς την εστία του Γκέκα.

Αυτό το τέμπο συνεχίστηκε και στο επόμενο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι «πράσινοι» είχαν ανούσια κατοχή της μπάλας στα πόδια τους, ήταν ακίνδυνοι την ώρα που η ομάδα της Βοιωτίας έφτανε, συχνά-πυκνά, με αξιώεις στην περιοχή του «τριφυλλιού» με διάθεση να απειλήσει τον Λιάγκα προκειμένου να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Αυτή η εικόνα συνεχίστηκε και μετά το cooling break του πρώτου ημιχρόνου. Ο Λεβαδειακός είχε «κλείσει» εξαιρετικά τους χώρους στα μετόπισθεν, γεγονός που δυσκόλεψε αφάνταστα τους «πράσινους» στο επιθετικό-δημιουργικό κομμάτι και στη παραγωγή φάσεων στην αντίπαλη εστία.

Η πρώτη τελική, μετά από το 5′, ανήκει και αυτή στους φιλοξενούμενους. Πιο συγκεκριμένα (στο 33′) ο Μεχία πήρε τη κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά έξω από την εστία του Διούδη. Έξι λεπτά αργότερα (39′) η ομάδα της Βοιωτίας είχε νέα καλή στιγμή! Ο Νίλι βρήκε, με ωραία κάθετη πάσα, τον Συμελίδη αλλά το πλασέ του τελευταίου πέρασε έξω από την «πράσινη» εστία.

Περίπου πέντε λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (41′) ο Παναθηναϊκός δημιούργησε κάτι σαν… ευκαιρία στην αναμέτρηση! Ο Κουρμπέλης βρήκε με ωραία μπαλιά τον Αϊτόρ, στη πλάτη της άμυνας του Λεβαδειακού, εκείνος προσπάθησε να βρει τον Καρλίτος αλλά προ του Ισπανού ο Γκέκας έκανε σωτήρια επέμβαση και διατήρησε το «μηδέν» στην άμυνα του. Αυτή ήταν η πρώτη σχετικά καλή στιγμή-προϋπόθεση για το «τριφύλλι» στην αναμέτρηση.

Αυτή ήταν ουσιαστικά η τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο. Το σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) με το «τριφύλλι» να έχει μία ανούσια κατοχή μπάλας (60-40) και τους φιλοξενούμενους να έχουν κερδίσει τις εντυπώσεις χάρη στο πλάνο και την μαχητικότητα τους στο γήπεδο.

Δεύτερο Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το «τριφύλλι» να είναι πιο πιεστικό με σκοπό να κλέψει μπάλες, να κερδίσει κατοχές και να γίνει πιο απειλητικό για την εστία του Λεβαδειακού. Αυτό το κατάφερε (εν μέρει) στο 55′. Ο Αγιούμπ γύρισε τη μπάλα ο Μπουζούκης έκανε το γυριστό αλλά η μπάλα βρήκε στα σώματα των ποδοσφαιριστών του Λεβαδειακού.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (59′) ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι. Ο Τζιώρας κράτησε τον Κουρμπέλη και ο διαιτητής έδωσε σωστά το πέναλτι. Ο Φεντερικό Μακέντα ανέλαβε την εκτέλεση και «νίκησε» τον Γκέκα κάνοντας το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα (63′) η ομάδα του Ντάνι Πογιάτος προσπάθησε να γίνει ξανά απειλητική. Ο Κουρμπέλης βρήκε, με ωραία διαγώνια μπαλιά, τον Αιτόρ αλλά η άμυνα του Λεβαδειακού πρόλαβε το γύρισμα του τελευταίου προς την περιοχή.

Δέκα λεπτά αργότερα (73′) ήταν η σειρά των Βοιωτών να μπουν στα «καρέ» του Διούδη αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μεχία έφυγε αρκετά μέτρα έξω από την εστία. Περίπου δέκα λεπτά πριν από το τέλος (79′) ο Καρλίτος έκανε ωραία ενέργεια από αριστερά, μπήκε στη περιοχή έπεσε αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν υπέδειξε τίποτα συνεχίζοντας την αναμέτρηση.

Τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος (86′) το «τριφύλλι» είχε ακόμα μία καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Χατζηγιοβάνης έδωσε στον Καρλίτος που μπήκε στην περιοχή, έκανε τη σέντρα σουτ με τον Γκέκα να διώχνει σε κόρνερ. Στο 90′ ο Παναθηναϊκός «απείλησε» ξανά! Ωραία σέντρα του Χατζηγιοβάνη αλλά οι Καρλίτος-Μακέντα δεν μπόρεσαν να μπουν στη φάση και να σπρώξου τη μπάλα στα δίχτυα. Αυτή ήταν ουσιαστικά η τελευταία καλή φάση της αναμέτρησης. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους «πράσινους» να κερδίζουν τον Λεβαδειακό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μακέντα από το 59′.