Το έκανε ΞΑΝΆ ο Καλάθης, άλωσε την Ρωσία ο Παναθηναϊκός!

Τεράστιο διπλό πέτυχε ο Παναθηναϊκός στην Ρωσία μιας και κέρδισε την ΤΣΣΚΑ στο Καλίνινγκραντ με 102-106

Ο Πιτίνο ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Καλάθη, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Παπαγιάννη.

Το παιχνίδι άρχισε με την ΤΣΣΚΑ να βρίσκει τρίποντα στο τέλος των επιθέσεων της και με τον Παναθηναϊκό απλά να διατηρείται κοντά στο σκορ. Με τον Φριντέτ να πατάει απότομα το γκάζι ο Παναθηναϊκός πήρε ένα προβάδισμα πέντε πόντων μόλις 4 λεπτά μετά την έναρξη του ματς. Στην συνέχεια η ομάδα του Ιτούδη αντέδρασε, έκλεισε τους χώρους για ντράιβ και βρήκε πόντους με τον Χάκετ στην επίθεση. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την ΤΣΣΚΑ να βρίσκεται στο +5 (22-17).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στην δεύτερη περίοδο και με τον Ντίνο Μήτογλου να πρωταγωνιστεί και να δίνει το προβάδισμα με 22-23. Οι Ρώσοι απάντησαν όμως παρότι πέρασαν μπροστά στο σκορ δεν απομακρύνθηκαν πολύ μιας και ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι σοβαρός και στις δύο μεριές του παρκέ παίζοντας με μυαλό επιθετικά. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες συνέχισαν ουσιαστικά μαζί στο σκορ. Όλα αυτά μέχρι να αναλάβει ο εξαιρετικός καθόλη την διάρκεια του αγώνα Ντίνος Μήτογλου που ανέβασε την διαφορά στους 7 (34-41) με 3:30 να μένουν για το ημίχρονο. Αμυντικά η παρουσία του Τόμας δημιουργούσε προβλήματα με την ΤΣΣΚΑ να βρίσκει συνεχόμενες φορές το ίδιο σουτ απο την γωνία και να μένει κοντά χάρη σε αυτό. Οι δύο ομάδες πήγαν με το σκορ στο 45-49.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, ή μαλλον ο Μήτογλου, μπήκε παίζοντας μπάσκετ από άλλο πλανήτη και φτάνοντας τους 21 προσωπικούς πόντους ανέβασε την διαφορά στις παρυφές των 10. Στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός έφτασε και το +11 με τρίποντο του Φριντέτ και αμαρκάριστο δίποντο του Τόμας. Ήταν δεδομένο ότι οι νταμπλούχοι ήλεγχαν το παιχνίδι μέχρι εκείνη την στιγμή. Αυτό δεν ίσχυσε για πολύ ώρα μιας και οι Ρώσοι απάντησαν και με, άλλο ένα, πολύ γρήγορο 8-0 κατέβασαν την διαφορά στο σουτ και ανάγκασαν τον Πιτίνο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι παίκτες του Ιτούδη πήραν το προβάδισμα αλλά ο Παναθηναϊκός έμεινε κοντά και το δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ να είναι ισόπαλο (69-69).

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον ρυθμό να είναι ίδιος όπως στο τέλος της προηγούμενης. Η ΤΣΣΚΑ φαινόταν να ελέγχει το ρυθμό όσο χρειάζεται για να έχει το προβάδισμα ενώ από την άλλη οι «πράσινοι» έμοιαζαν να χάνουν την συγκέντρωσή τους. Το ματς πάντως συνέχισε να είναι κοντά με την ομάδα του Ιτούδη να οδηγεί αλλά και τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται συνεχώς σε απόσταση βολής. Το σκορ ήταν στο 82-79 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός έμεινε στο ματς και με 6.8″ ο Νικ Καλάθης το έκανε ξανά, έβαλε το μεγάλο τρίποντο και ισοφάρισε σε 89-89, η μπάλα πλέον ήταν στα χέρια της ΤΣΣΚΑ. Ο Νικ Καλάθης όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη, έβγαλε την άμυνα και ανάγκασε τον Τζέιμς να κάνει βήματα. Πλέον έμενε 1.9″ και ο Παναθηναϊκός είχε ένα σουτ για να πάρει το ματς. Ο Μήτογλου αστόχησε σε fade away και το ματς πήγε στην παράταση.

Στην παράταση ο Τζόνσον, του οποίου η συμβολή στο τέλος του ματς ήταν καθοριστική, έκανε το 89-92 με τρίποντο. Ο Καλάθης μίλησε ξανά, ο αρχηγός με νέο τρίποντο έκανε το σκορ 92-97 με 2:30 να μένουν. Με ένα λεπτό στο ρολόι η ΤΣΣΚΑ πλησίασε στο στους 3 πόντους. Ο Μήτογλου με 2/2 βολές έκανε το 95-100, ο Παναθηναϊκός έβγαλε την άμυνα και έγινε νέο φάουλ στον Καλάθη. Ο αρχηγός έκανε το 2/2 και έστειλε την διαφορά στους 7. Στο foul game η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να μειώσει την διαφορά και την έφτασε στους δύο με 5.2″ να μένουν για την λήξη.