Δεύτερη θέση στο «Ι. Μαλακατές»

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού κατέκτησε τη δεύτερη θέση στο 3ο τουρνουά «Ιωάννης Μαλακατές» αφού δεν κατάφερε να επικρατήσει της ΑΕΚ στον τελικό στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Η μονομαχία κρίθηκε στο τάι μπρέικ όπου οι «πράσινες» δε μπόρεσαν να «λυγίσουν» τη φιλοξενούμενη ομάδα με αποτέλεσμα να ηττηθούν με 2-3 σετ.

Συγκεκριμένα, τα «φίνα κορίτσια» μπήκαν δυνατά στο πρώτο σετ και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία το κατέκτησαν με σκορ 25-19. Η εικόνα του ματς άλλαξε στο 2ο σετ με την ΑΕΚ να κάνει την αντεπίθεσή της και να υπερισχύει των γηπεδούχων (17-25).

Το τρίτο σετ ανήκει αποκλειστικά στις «πράσινες», οι οποίες δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στη φιλοξενούμενη ομάδα και το «καθάρισαν» με 25-14. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟ άργησε να «μπει» στο 4ο σετ με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να χτίσει μια διαφορά, την οποία και διατήρησε (19-25) ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ.

Το τάι μπρέικ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την ΑΕΚ να είναι ο τελικός νικητής της αναμέτρησης με 9-15.

Τα σετ: 25-19, 17-25, 25-14, 19-25, 9-15.

Παναθηναϊκός (Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 3, Κωνσταντίνου 7, Κωνσταντέλλου, Κρος 6, Στεπανένκο 14, Γκροθούες 12, Παπαστεργίου, Παπαφωτίου 3, Τσιτσιγιάννη, Χαντάβα 13, Ρόγκα, Μεταξά , Καραγκούνη 1 και Ξηντάρα.

ΑΕΚ (Αρσενιάδης): Μπελιά, Κοσμά 7, Γεωργιάδου, Παυλίδου, Διώτη, Βάντερ 22, Παππά, Τσοχατζή, Τέρελ 19, Βεργίδου 6, Καββαδία 1, Γκουντιμένκο 5 και Μπράουν 12.

MVP του τουρνουά αναδείχτηκε η αθλήτρια της ΑΕΚ Λίνσεϊ Βάντερ, η οποία πήρε το βραβείο της πολυτιμότερης παίκτριας από τον Αντιπρόεδρο του Παναθηναϊκού Α.Ο. κ. Δημήτρη Βρανόπουλο.

Την απονομή του τροπαίου στην ΑΕΚ πραγματοποίησε ο Πρόεδρος του Συλλόγου, κ. Τάκης Μαλακατές, ενώ το μέλος του διοικητικού συμβουλίου του Παναθηναϊκού, κ. Λεωνίδας Σκολίδης έδωσε τα ασημένια μετάλλια στις «πράσινες» αθλήτριες.

Νωρίτερα, στον μικρό τελικό η Θέτιδα Βούλας κατέκτησε την 3η θέση κόντρα στις Αμαζόνες.

Σε δήλωση της στο www.pao1908.com η Πένυ Καραγκούνη τόνισε: «Αρχικά να πούμε ότι παίζουμε σε ένα υψηλότερο επίπεδο από ότι παίζαμε και έχουμε συνηθίσει τα τελευταία χρόνια. Η ΑΕΚ  φαίνεται πολύ δυνατότερη από άλλες χρονιές. Εμείς είμαστε ακόμα σε στάδιο προετοιμασίας , κάνουμε ακόμα πάρα πολύ σκληρές προπονήσεις και πιεζόμαστε πολύ για να μας βγει αυτό στη συνέχεια. Σήμερα ήταν ένα ξυπνητήρι για να μπορέσουμε να ξέρουμε τι μας περιμένει στο μέλλον».