«Διέλυσε» τον Πορφύρα και πέτυχε 4η συνεχόμενη νίκη!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα με 3-0 σετ τον Πορφύρα και πέτυχε την τέταρτη διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα. Επόμενη αναμέτρηση στην Νάξο για τα κορίτσια του Κυριάκου Καμπερίδη.

Η αναμέτρηση:

Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στην αρχή της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με το «τριφύλλι» να χτίζει ένα υποτυπώδες προβάδισμα (12-9). Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στο σετ (18-15) και με οδηγό το πολύ δυνατό του μπλοκ κατάφερε να το κατακτήσει με 25-17.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε (3-1) όμως ο Πορφύρας κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (5-6). Οι «πράσινες» με την Κοσμά να παίρνει δύσκολους πόντους προηγήθηκαν με τρεις (11-8) και στην συνέχεια παίζοντας κατά διαστήματα εκπληκτικό βόλεϊ βρέθηκαν μπροστά με πέντε (17-12). Οι φιλοξενούμενες τρέχοντας ένα μεγάλο σερί έφτασαν μία ανάσα από τον Παναθηναϊκό (22-21) και η συνέχεια του σετ ήταν δραματική. Τελικά οι παίκτριες του Κυριάκου Καμπερίδη έκλεισαν το σετ με 25-22 και έκαναν το 2-0.

Πόντο πόντο πήγαινε το τρίτο σετ μέχρι να προηγηθεί ο Παναθηναϊκός με με δύο (7-5). Η συνέχεια ήταν «πράσινη» με το «τριφύλλι» να παίρνει διαφορά πέντε πόντων (14-9) αλλά τον Πορφύρα να επιστρέφει και να διεκδικεί το σετ. Τελικά ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τρίτο σετ, μαζί και το τέταρτο συνεχόμενο τρίποντο στην Α1!

Τα σετ: 25-17, 25-22, 25-22