Διπλό στην Κηφισιά και 2/2 με καθαρές νίκες!

Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο της Κηφισιάς πετυχαίνοντας την δεύτερη συνεχόμενη καθαρή νίκη του στο Πρωτάθλημα διατηρώντας το απόλυτο σε βαθμούς και σετ.

Με τον Τσάτσιτς, τον Ρανγκέλ και τον Ράπτη να ξεχωρίζουν για ακόμη μια φορά οι «πράσινοι» πήραν μια σημαντική νίκη. Παλεύοντας με τα προβλήματα που τους βαραίνουν, οι παίκτες του Ανδρεόπουλου δεν έχασαν σε κανένα σημείο τον έλεγχο του ματς. Κάπως έτσι κέρδισαν μέσα σε μια δύσκολη έδρα.

Το ματς:

Οι Πρωταθλητές ξεκίνησαν με ενέργεια και όρεξη τον αγώνα. Κάπως έτσι πήραν από νωρίς το προβάδισμα και ξεμάκρυναν στο σκορ. Προς το τέλος του σετ η Κηφισιά πλησίασε το σκορ αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και έκαναν το 1-0 στο σκορ.

Η διακύμανση του 1ου σετ: 6-8, 13-16, 23-25.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο «κλειστό». Η Κηφισιά έμεινε κοντά στο σκορ σε ολόκληρη την διάρκειά του δείχνοντας ότι μπορεί να ισοφαρίσει τον αγώνα. Όλα κρίθηκαν στους τελευταίους πόντους με τις δύο ομάδες να είναι σχεδόν συνέχεια ισόπαλες. Εν τέλει οι παίκτες του Ανδρεόπουλου έδειξαν την ψυχραιμία που χρειάζεται και έκαναν το 0-2.

Η διακύμανση του 2ου σετ: 6-8, 15-16, 25-27.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καθόλου καλά. Η ομάδα του Ζαλμά εκμεταλλεύτηκε την συγκεκριμένη ευκαιρία και πήρε από την αρχή ένα καλό προβάδισμα. Όταν το σκορ έφτασε στο 13-10 υπέρ των γηπεδούχων οι Πρωταθλητές αφυπνίστηκαν. Με ένα σερί σε εκείνο το σημείο κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Παρότι η Κηφισιά αντέδρασε, το «τριφύλλι» βρήκε πόντους με τον Τσάτσιτς στο φινάλε και κατάφερε να μείνει στη διεκδίκηση του σετ. Με δύο πόντους από Ράπτη και Ανδρεόπουλο ο Παναθηναϊκός έκανε το 3-0.

Η διακύμανση του 3ου σετ: 8-6, 15-16, 24-26