Διπλό… τριάδας!

Ο Παναθηναϊκός παρ’ ότι είδε τον Φοίνικα να προηγείται στα σετ (1-0) και να ισοφαρίζει (2-2) επικράτησε με 2-3 σετ στην Σύρο. Σπουδαία νίκη για το «τριφύλλι» που παρέμεινε στην δεύτερη θέση, ντεμπούτο με τα «πράσινα» για τον Τσάτσιτς!

1ο σετ:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και πήρε γρήγορα προβάδισμα (2-6) απέναντι στον γηπεδούχο Φοίνικα. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να ελέγχουν το σετ και διατήρησαν το προβάδισμα τους (6-10) με τον Φοίνικα όμως να κρατιέται κοντά στο σκορ (11-13) και στην συνέχεια να ισοφαρίζει σε 13-13.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι με οδηγό έναν πρώην «πράσινο», τον Πέπε Γκονζάλες πέρασαν μπροστά με 17-14. Οι «Συριανοί» συνέχισαν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ (22-18) βάζοντας πολύ δύσκολα στην ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου. Τελικά ο Φοίνικας κατέκτησε το πρώτο σετ (25-19) και προηγήθηκε στην αναμέτρηση.

2ο σετ:

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τον ενθουσιασμό τους από την κατάκτηση του πρώτου και προηγήθηκαν γρήγορα με 4-2. Ο Φοίνικας συνέχισε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ (8-6) όμως ο Παναθηναϊκός με «όπλο» το μπλοκ ισοφάρισε (8-8) με το σετ να εξελίσσεται πόντο-πόντο (12-13).

Οι «πράσινοι» πάτησαν… γκάζι και προσπέρασαν με τέσσερις πόντους (13-17) διατηρώντας την διαφορά σε υψηλά επίπεδα (14-19). Ο Φοίνικας επέστρεψε στο σετ και μείωσε στον πόντο (20-21) βάζοντας «φωτιά» στο δεύτερο σετ. Η συνέχεια ήταν δραματική με τις δύο ομάδες να βαδίζουν πόντο-πόντο (22-23) και τον Φοίνικα να ισοφαρίζει σε 23-23 και να φτάνει σε σετ μπολ μετά από λάθος του Ζήση στην υποδοχή.

Ο Γιάκομπσεν επέλεξε πρώτο χρόνο με τον Παναγιώτη Πελεκούδα να στέλνει το σετ στην παράταση. Ο Γκονζάλες με ένα δυνατό χτύπημα έφερε ξανά τον Φοίνικα σε σετ μπολ όμως ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος έφερε στα ίσια το σετ. Το σετ συνεχίστηκε πόντο-πόντο σ’ ένα φινάλε απαγορευτικό για καρδιακούς. Ο Ανδρεόπουλος έδωσε ένα σπουδαίο πόντο στον Παναθηναϊκό και τον έστειλε στο σετ μπολ (29-30) όμως ο Γκονζάλες ήταν ασταμάτητος για ακόμη μία φορά και ισοφάρισε 30-30.

Ο Στάροβιτς σταμάτησε τον Γκονζάλες σε κόντρα επίθεση και έβαλε ξανά μπροστά το «τριφύλλι» (30-31). Τελικά ο Φοίνικας υπέπεσε σε λάθος και ο Παναθηναϊκός κατέκτησε ένα επικό σετ με 30-32!

3ο σετ:

Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ στην αρχή του σετ (4-4) με το ματς να εξελίσσεται πόντο-πόντο. Στην συνέχεια του σετ η κατάσταση δεν άλλαξε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (7-8). Οι «πράσινοι» ήταν ανήμποροι να τελειώσουν τις επιθέσεις με τον Φοίνικα να προσπερνάει με δύο (9-11).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να βαδίζουν μαζί στο σετ (14-14), μάλιστα ο Φοίνικας πέρασε μπροστά με 17-16. Ο Τσάτσιτς μετά από πολλές χαμένες προσπάθειες κατάφερε να πάρει τον πόντο και να βάλει μπροστά το «τριφύλλι» (17-18). Ο Αλέξανδρος Ράπτης σταμάτησε με μονό μπλοκ τον Γκονζάλες και έφερε τους «πράσινους» στο +3 (19-22). Ο Ρανγκέλ με πρώτο χρόνο έστειλε τον Παναθηναϊκό στο σετ μπολ (20-24) και ο Στάροβιτς έκλεισε το σετ με 21-25 για το «τριφύλλι».

4ο σετ:

Ο Φοίνικας μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ όμως γρήγορα ο Παναθηναϊκός έφερε στα ίσια το σετ (4-4). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και με έναν γρήγορο σερί πέρασαν μπροστά με τρεις (8-5) διατηρώντας και στην συνέχεια αυτό το προβάδισμα (12-9).

Οι «Συριανοί» συνέχισαν να να είναι κυρίαρχοι στο τρίτο σετ με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να επιστρέψει στην διεκδίκηση του (17-15). Οι «πράσινοι» πλησίασαν στον πόντο (19-18) όμως ο Φοίνικας βρήκε τον τρόπο να φτάσει στο +4 (22-18). Τελικά οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το τέταρτο σετ (25-20) και οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ.

5ο σετ:

Ο Σάσα Στάροβιτς ξεκίνησε δυναμικά στο τάι μπρέικ ισοφαρίζοντας (1-1) με έξπυνο πλασέ και βάζοντας τον Παναθηναϊκό μπροστά με άσσο (1-2). Ο Ρανγκέλ με πρώτο χρόνο έδωσε ξανά το προβάδισμα στο «τριφύλλι» (2-3) όμως ο εκπληκτικός σήμερα Γκονζάλες ισοφάρισε 3-3. Ο Ράπτης με χτύπημα στην ευθεία διατήρησε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ (3-4), ο Γκονζάλες έστειλε την μπάλα άουτ και οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο +2 (3-5).

Ο Αργεντινός διαγώνιος του Φοίνικα μείωσε στον πόντο (4-5) όμως ο Σάσα Στάροβιτς έκανε το 4-6. Ο Ράπτης με φοβερό μονό μπλοκ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Παναθηναϊκό (4-7) και ο Πελεκούδας ξανά με μπλοκ διεύρυνε την διαφορά των «πρασίνων» (4-8). Ο Ράπτης πήρε το μπλοκ άουτ και ο ασταμάτητος Στάροβιτς έφερε την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στο +4 (6-10).

Ο Παναγιώτης Πελεκούδας με άσσο έφερε το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (6-11) όμως ο ίδιος παίχτης έστειλε την μπάλα στο φιλέ και επέτρεψε στον Φοίνικα να μειώσει στους τέσσερις (7-11). Ο Στερν έστειλε την μπάλα άουτ και ο Παναθηναϊκός έφτασε μόλις τρεις πόντους μακριά από την νίκη (7-12) ενώ ο Χαράλαμπος με ένα δύσκολο πόντο ουσιαστικά έκρινε το ματς. Τελικά οι «πράσινοι» επικράτησαν με 12-15 στο τάι μπρέικ και πανηγύρισαν ακόμη μία νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα σετ: 25-19, 30-32, 20-25, 25-20, 12-15