Ένας από τους κορυφαίους τελικούς: Όταν ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ στα πέναλτι! (Vid)

Σαν σήμερα πριν από 26 χρόνια, ο Παναθηναϊκός κέρδιζε την ΑΕΚ στα πέναλτι με 4-2, σε έναν από τους συγκλονιστικότερους τελικούς όλων των εποχών, καθώς το σκορ της κανονικής διάρκειας και της παράτασης ήταν 3-3!

Ένας από τους καλύτερους τελικούς όλων των εποχών εκτυλίχθηκε ανάμεσα σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ στις 20 Απριλίου του 1994. Οι πράσινοι είχαν κατακτήσει την προηγούμενη χρονιά το κύπελλο ενώ η ΑΕΚ ήθελε να το κατακτήσει για να κάνει το νταμπλ την χρονιά εκείνη.

Ο Παναθηναϊκός από το πρώτο λεπτό του αγώνα φαινόταν ότι το ήθελε πιο πολύ. Το τριφύλλι προηγήθηκε με γκολ του Βαζέχα στο 31′ για να ακολουθήσει στο 54′ το αυτογκόλ του Μανωλά. Όμως λίγα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή και  κατάφερε να ισοφαρίσει μέσα σε 6 λεπτά, αρχικά με τον Αλεξανδρή στο 71′ και στη συνέχεια με το Δημητριάδη στο 77′ .

Στην παράταση η ΑΕΚ προηγήθηκε με τρίτο γκολ, ξανά από τον Αλεξανδρή, με το «τριφύλλι» να ισοφαρίζει στο 115′ με τέρμα του Μάρκου και έτσι με σκορ 3-3, οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, κατά την οποία ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε των «κιτρινόμαυρων» με 4-2, με το Στράτο Αποστολάκη να ευστοχεί στο τελευταίο πέναλτι, χαρίζοντας τη νίκη στους «πράσινους».

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Βάντσικ – Αποστολάκης, Γεωργιάδης Γ.Χ., Καλιτζάκης, Κολιτσιδάκης, Ουζουνίδης, Χριστοδούλου, Νιόπλιας, Μάρκος, Μπορέλι (67′ Μαραγκός), Βαζέχα (65′ Δώνης)

Προπονητής: Χουάν Ραμόν Ρότσα

ΑΕΚ: Ατματζίδης – Καραγιάννης, Μανωλάς, Σταματής, Βλάχος (59′ Δημητριάδης), Αλεξανδρής, Σαμπανάτζοβιτς (48′ Τσάρτας), Σλίσκοβιτς, Κοπιτσής, Σαβέβσκι, Κασάπης

Προπονητής: Ντούσαν Μπάγεβιτς

Διαιτητής: Σπάθας (επόπτες: Σωτηρόπουλος – Χαλδαίος)

Σκόρερς: 31′ Βαζέχα, 54′ Μανωλάς (αυτoγκόλ), 71′ Αλεξανδρής, 77′ Δημητριάδης, 95′ Αλεξανδρής, 115′ Μάρκος

Πηγή: SDNA.gr