Πέρασε σαν… άνεμος από του Ζωγράφου!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 44-68 τον ΕΦΑΟ Ζωγράφου στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του Β΄ γύρου της Α1 μπάσκετ των γυναικών. Παραμένει στην πρώτη θέση το «τριφύλλι»!

Το ματς:

Η Τσάστιτυ Ριντ πάσαρε εξαιρετικά στην Λεουτσένκα, η οποία τελείωσε την φάση και έκανε το 0-4 για το «τριφύλλι». Με καλάθι της Ριντ η διαφορά ανέβηκε στους οκτώ για το «τριφύλλι» (0-8). Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη συνέχισαν να ελέγχουν πλήρως την αναμέτρηση, με την διαφορά να ξεφεύγει στους δώδεκα (3-15).

Το σουτ μέσης απόστασης της Ριντ διεύρυνε το «πράσινο» προβάδισμα στους δεκαέξι (3-19). Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά τους είκοσι πόντους, μετά από καλάθι και φάουλ της Λεουτσένκα (3-24). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το «τριφύλλι» να βρίσκεται στο +21 (5-26).

Το σουτ μέσης απόστασης της Ριντ ανέβασε και πάλι την διαφορά πάνω από τους είκοσι (7-28). Το τρίποντο της Κεσέ έριξε την διαφορά στους δεκαέξι (12-28). Οι «πράσινες» σημείωσαν μόλις δύο πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου (12-28). Μετά από εξαιρετική δημιουργία της Λύμουρα, η Μόργκαν τελείωσε την φάση και ανέβασε την διαφορά στους είκοσι (12-32).

Η Ριντ ευστόχησε σε καλάθι, παίρνοντας και το φάουλ, διαμορφώνοντας το 14-34. Οι «πράσινες» ανέβασαν ρυθμό με την διαφορά να ξεφεύγει ακόμη περισσότερο (15-40). Η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να βρίσκεται στο +24 (17-41).

Η Μόργκαν με εύκολο λέι απ διαμόρφωσε το 19-43. Το καλάθι της Ριντ ανέβασε την διαφορά εκ νέου στους 24 πόντους (21-45). Η Λύμουρα βρήκε εξαιρετικά την Διέλα, η οποία ευστόχησε σε σουτ από τα 6,75 (23-48). Το νέο τρίποντο της Διέλα ανέβασε την διαφορά στους 28 πόντους (25-53).

Με καλάθι της Σκουμπάκη το «τριφύλλι» προηγήθηκε με τριάντα δύο πόντους (25-57). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 27-59.

Το τρίποντο της Κεσέ έριξε την διαφορά στους τριάντα ένα πόντους (30-61). Η διαφορά συνέχισε να παραμένει πάνω από τους τριάντα για το «τριφύλλι» (32-64). Τελικά ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μία άνετη νίκη (44-68) κόντρα στον ΕΦΑΟ Ζωγράφου, παραμένοντας την κορυφή της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 5-26, 17-41, 27-59, 44-68

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ!