Εύκολη επικράτηση επί του Άρη

Τα κορίτσια του Πέτρου Πρέκα πέτυχαν μία σπουδαία νίκη με 89-68 κόντρα στον Άρη στο κεκλεισμένων των θυρών Πάυλος Γιαννακόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 30-27, 49-40, 64-59, 89-68

Παναθηναϊκός Α.Ο. (Πρέκας) Κάσγαγλη 2, Μούλη 3π. (3ρ., 4 ασ), Στούπα, Σμιθ 9π. (11 ρ., 5 ασ), Καλαμπάκου 6π. (2) 3 ασ. Πράπα 4π. (1ρ., 1 ασ), Δίελα 15 π. (3), Έιβερι 21 π. (5) 4ρ., 11 ασ., Σαπαλίδου 3 π., 1 ασ., Εζέτζα, Χάμπτον 26 π., 10ρ., 5 ασ.

Άρης (Ατακτίδης) Τσινέκε Ε. 8π. (2), 1ρ. 3 ασ, Αντωνιάδου 1π., (1ρ., 1 ασ), Καραβέλι, Γράψα 3π., (1), Κατσαμούρη , Κουφογιάννη 17π. (1), 4ρ., 4 ασ, Μακ Κένζι 14 π., (1)4 ρ., 7 ασ, Παπαρδέλα, Τράντα 1ρ., 3 ασ, Μοντγκόμερι 19π., 6ρ., 2 ασ., Γλεζάκη (3ρ.), Τσινέκε Κ. 6 π. (1) 4 ρ.

Η ομάδα μας έπαιξε πολύ ωραίο μπάσκετ και οι παίκτριες του Πέτρου Πρέκα είχαν εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας, πετυχαίνοντας συνολικά 11 τρίποντα, με τη Δίελα να έχει 3/4 και την Έιβερι 5/9. Η Χάμπτον για ακόμη ένα παιχνίδι είχε πολύτιμη συμβολή στην επίθεση, πετυχαίνοντας 26 πόντους, ενώ 21 πέτυχε η Έιβερι και 15 η Δίελα.

Στο 1ο δεκάλεπτο, ο Άρης προηγήθηκε με 5-3 αλλά η Δίελα ισοφάρισε σε 5-5 και στη συνέχεια η ίδια παίκτρια έπειτα από ωραία συνεργασία με τη Μούλη, έδωσε προβάδισμα 2 πόντων (7-5). Το τρίποντο της Έιβερι έκανε το 112-6 και στη συνέχεια η Χάμπτον με 4 σερί πόντους διαμόρφωσε το 16-10. 1.56 πριν τη λήξη, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 23-23. Η Έιβερι με σουτ 3 πόντων έκανε το 28-23 και η Σμιθ το 30-25. Το δεκάλεπτο έληξε με 30-27.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Καλαμπάκου με τρίποντο έκανε το 33-27. Η Πράπα στη συνέχεια έκανε το 39-31. Η Δίελα με επίσης σουτ 3 πόντων έδωσε αέρα 10 πόντων στο Τριφύλλι (44-34). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το δίποντο της Κάσδαγλη (49-40)

Στο 3ο δεκάλεπτο, η ομάδα μας διατηρούσε σταθερή διαφορά 10 πόντων και άνω. Ωστόσο, ο Άρης δεν εγκατέλειπε τη μάχη και έφτασε στον πόντο με τρίποντο της Κουφογιάννη (60-59). Η Χάμπτον είχε την απάντηση, πετυχαίνοντας 4 πόντους και 3η περίοδος έληξε 64-59.

Η τελευταία περίοδος, ξεκίνησε με το τρίποντο της Δίελα και την Έιβερι να πετυχαίνει 5 πόντους (72-59). Η Μούλη έκανε το 74-61, και Σμιθ και Χάμπτον έδωσαν διαφορά 19 πόντων. Τελικά το παιχνίδι έληξε με το εντυπωσιακό 89-68.

Πηγή: Panathinaikos1908.gr