Έγραψε ιστορία ο Μπιλάλ με τα πέντε γκολ απέναντι στη Σλάβια Σόφιας

Ο Μπιλάλ Μαχάρ, με τα πέντε τέρματα που σημείωσε χθες, μπήκε σε μια… κλειστή λίστα με τους παίκτες που έχουν σημειώσει τα περισσότερα γκολ σε ένα παιχνίδι στο Youth League.

Ο Αιγύπτιος επιθετικός του «τριφυλλιού» ήταν… ισοπεδωτικός στην ευρεία επικράτηση της ομάδας του με 8-0 απέναντι στη Σλάβια Σόφιας. Ο Μπιλάλ και άλλοι τρεις παίκτες μόνο έχουν σκοράρει πέντε φόρες στο ίδιο ματς στο Youth League.

Ιβάν Ιγκνάτιεφ: Ο Ρώσος φορ, ο οποίος πλέον παίζει στη Λοκομοτίβ Μόσχας αγωνιζόταν στην Κ19 της Κράσνονταρ. Τη σεζόν 2017-18 κόντρα στην Αλμάτι, στη νίκη με 9-0 πέτυχε πέντε γκολ σε 61 λεπτά.

Φατίχ Ακτάι: Ο Τούρκος επιθετικός, ο οποίος τώρα παίζει στην Καρατσάμπεϊ, την περίοδο 2016-17 σημείωσε 5 γκολ σε 55 λεπτά στο 6-2 επί της Σπάρτα Πράγας. Τότε αγωνιζόταν στην Αλτινορντού.

Μεργκίμ Μπερίσα: Ο Γερμανός επιθετικός παίζει πλέον στην Άουγκμπουργκ. Ήταν όμως στη Σάλτσμπουργκ, όταν τη σεζόν 2016-17, με αντίπαλο (κι αυτός) την Αλμάτι πέτυχε πέντε γκολ σε διάστημα 66 λεπτών στη νίκη με 8-1.

Ο Μπιλάλ βρίσκεται στην ίδια λίστα με τους παραπάνω, απλώς είναι τρίτος στο χρονικό διάστημα που σημείωσε τα πέντε τέρματα.