Έ«Χ»ασε ευκαιρία για την 6αδα!

Πραγματοποιώντας μέτρια, σε γενικές γραμμές, εμφάνιση ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Βόλο, εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Superleague 1!

Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Δώνη έχασε μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει κι άλλο στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα. Το «τριφύλλι», με αυτό το βαθμό έφτασε στους 17 και παρέμεινε στην 9η θέση της κατάταξης.

Πρώτο ημίχρονο

Στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός είχε τη μπάλα στα πόδια του, προσπαθώντας, με αρκετές πάσες, να «ανοίξει» την άμυνα του Βόλου. Ένα λεπτό αργότερα (6′) οι «πράσινοι» κέρδισαν πέναλτι! Ο Χατζηθεοδωρίδης μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά δέχτηκε το μαρκάρισμα από τον Δημόπουλο και ο Μανούχος έδειξε πέναλτι. Ο ρεφερί της αναμέτρησης περίμενε και το VAR, παρόλα αυτά, δεν άλλαξε γνώμη. Ο Χατζηγιοβάννης εκτέλεσε το πέναλτι, νίκησε τον Μελισσά κι έκανε το 0-1 στο 7′. Ο νεαρός εξτρέμ βρήκε δίχτυα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα μετά το εύστοχο πέναλτι κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης πριν από μία εβδομάδα. Πέντε λεπτά αργότερα (12′) το «τριφύλλι» είχε την ευκαιρία του για να σκοράρει ξανά! Ο Κολοβός άνοιξε αριστερά στον Χατζηγιοβάνη, ο οποίος ανενόχλητος αλλά έκανε… τσαφ στο κοντρόλ και δεν μπόρεσε να σουτάρει προκειμένου να «απειλήσει» τον Μελισσά.

Στο 23′ ήταν η σειρά του Βόλου να δημιουργήσει την πρώτη του, ουσιαστικά, ευκαιρία στην αναμέτρηση. Ο Φεράρι βρήκε χώρο, έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Διούδη. Περίπου δέκα λεπτά πριν από το ημίχρονο (34′) ήρθε η σειρά των γηπεδούχων να κερδίσουν πέναλτι. Ο Ζοάο έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, ο Δώνης συγκρούστηκε μαζί του και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι. Ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR παραμένοντας στην απόφαση του. Ο Μουνίθ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και νίκησε τον Διούδη για το 1-1! Ο Έλληνας τερματοφύλακας πάντως έπεσε στη σωστή του γωνία κατά την εκτέλεση.

Δύο λεπτά πριν από το ημίχρονο (43′) ο Βόλος έφτασε πολύ κοντά στο 2-1! Ο Ζοάο βγήκε σε τετ α τετ δεν πλάσαρε σε πρώτο χρόνο αλλά κοντρόλαρε τη μπάλα με αποτέλεσμα οι Γιόχανσον και Κολοβέτσιος να κάνουν το τάκλιν η μπάλα να βρει στα πόδια τους και να φύγει κόρνερ. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ανήκει στους «πράσινους» (45+2′). Ο Μακέντα βρέθηκε θέση για σουτ εκτός περιοχής, το έκανε και ο Μελίσσας μπλόκαρε στην κλειστή του γωνία. Έτσι οι δύο ομάδες αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια όντας ισόπαλες με 1-1.

Δεύτερο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός μπήκε «φουριόζος» στο δεύτερο ημίχρονο χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στα πρώτα δευτερόλεπτα (46′)! Ο Μακέντα έγινε κάτοχος της μπάλας από την πάσα του Μπουζούκη, έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω. Στο 54′ η ομάδα του Γιώργου Δώνη απείλησε εκ νέου! Ο Δώνης έδωσε στον Ινσούα ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε στον Τσοκάνη και έφυγε κόρνερ. Περίπου 25′ πριν από το τέλος (67′) ο Μακέντα είχε μια ακόμη καλή στιγμή στο παιχνίδι! Ο Μπουζούκης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά ο Ιταλός φορ ήρθε με φόρα αλλά η κεφαλιά του έφυγε έξω.

Τρία λεπτά αργότερα (70′) ο Βόλος είχε τη δική του καλή στιγμή. Ο Μουνίθ εκτέλεσε με το αριστερό φάουλ έξω από την περιοχή αλλά δεν ήταν τόσο καλό το σουτ και η μπάλα έφυγε έξω από την εστία του Διούδη. Περίπου δέκα λεπτά πριν από το τέλος (81′) ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να γίνει απειλητικός. Ο Μακέντα βρέθηκε μέσα στην περιοχή έκανε τη σέντρα σουτ με τον Δημόπουλο να διώχνει πριν ο Περέα απλά σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα (83′) ο Παναθηναϊκός απείλησε ξανά! Σέντρα του Χατζηγιοβάνη ο Μπεκ που είχε βρεθεί στην περιοχή, στο ύψος του πέναλτι πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (90+2′) πραγματοποιήθηκε η φάση του αγώνα! Ο Μακέντα γύρισε παράλληλα τη μπάλα. Αυτή έφτασε στον Περέα που έκανε το σουτ αλλά ο Δημόπουλος με σωτήριο τάκλιν έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Η μπάλα έφτασε και πάλι στον επιθετικό από την Κολομβία που έδωσε στον Μακέντα με τον Ιταλό να σουτάρει αρκετά πάνω από την εστία ανενόχλητος.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Βόλος (Φερνάντο): Μελίσσας, Ντεντάκης, Τσίκα, Δημόπουλος, Φερράρι, Μαξ Αουγκούστο, Τσοκάνης, Τόρες, Ζοάο Ράφαελ, Μουνίθ, Μπαλογιάννης.

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Χατζηθεοδωρίδης, Δώνης, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Κολοβός, Μακέντα.