Είναι φίνα τα κορίτσια…

Σ’ ένα μαγικό απόγευμα στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Αθηναϊκού με σκορ 66-53. Εξαιρετική εμφάνιση σε όλα τα επίπεδα από τα κορίτσια του τριφυλλιού, όπου πανηγύρισαν μαζί με τον συγκλονιστικό κόσμο μια σπουδαία νίκη.

Η σημερινή μέρα στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» ήταν ξεχωριστή, καθώς ο κόσμος του Παναθηναϊκού επέστρεψε στο γήπεδο μετά από περίπου δύο μήνες, ενώ παράλληλα η ομάδα θα αγωνιζόταν με αλλαγές στην τεχνική της ηγεσία, καθώς ο Πέτρος Πρέκας έχει αποχωρήσει. Οι «πράσινες» μπήκαν από νωρίς δυνατά στον αγώνα και θέλησαν να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό. Μάλιστα το αρχικό πλάνο της ομάδας κυλούσε εξαιρετικά, καθώς στις αρχές του παιχνιδιού το σκορ έφτασε να είναι 9-0.

Από εκεί και έπειτα ο Αθηναϊκός κατάφερε να αντιδράσει με ένα μίνι δικό του σερί και να ψαλιδίσει τη διαφορά στους τέσσερις πόντους, κάνοντας το σκορ, 13-9. Το τριφύλλι ήταν φανερό πως είχε μπλοκάρει επιθετικά και δεν μπορούσε να βρει λύσεις. Ωστόσο ακόμα κι έτσι κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα, διότι έβγαζε καλές άμυνες. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 15-11. Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που τελείωσε το πρώτο.

Ο Παναθηναϊκός κρατούσε το προβάδισμα αλλά εμφάνιζε επιθετικές δυσλειτουργίες και οι κακές επιλογές του, τον οδήγησαν να χάνει με 20-21. Από εκεί και πέρα όμως ξεκίνησε η αντεπίθεση των γηπεδούχων και ο Αθηναϊκός λύγισε στο πολύ καλό μπάσκετ. Αρχικά δύο συνεχόμενα τρίποντα πήγαν τη διαφορά στο +5 με ένα σερί 6-0 (26-21) και από εκεί και πέρα ήταν σειρά της Ντέλβα να κάνει το δικό της σόου στο παρκέ. Βγάζοντας ενέργεια και δίνοντας σπουδαίες λύσεις σε άμυνα και επίθεση κατάφερε να πάει τον Παναθηναϊκό στους επτά πόντους μπροστά. Η κατάσταση δεν μπορούσε να αλλάξει και το ημίχρονο έληξε με 35-27 υπέρ των «πράσινων».

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πέτυχε ακριβώς το στόχο του. Να μην βάλει τον Αθηναϊκό στο παιχνίδι και να το τελειώσει από νωρίς. Κι όντως αυτό έγινε! Φοβερές άμυνες και σωστές επιθέσεις, οι οποίες αναλαμβάνονταν στην πλειοψηφία τους από την Ντέλβα έδωσαν στον Παναθηναϊκό τη δυνατότητα να αρχίζει να χτίζει γερές βάσεις για την νίκη, καθώς διατηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα άνω των πέντε πόντων. Μάλιστα ο Αθηναϊκός δεν μπορούσε να αντιδράσει καθόλου και λύγισε όταν το σκορ πήγε στο 44-32 και ουσιαστικά η διαφορά έγινε διψήφια. Όμως το κερασάκι στην τούρτα μπήκε από την Λύμουρα, όπου έδωσε και την χαριστική βολή στον Αθηναϊκό. Γκολ-φάουλ, εύστοχη βολή και τέλος δεκαλέπτου με επιμέρους σκορ 47-33.

Οι 14 πόντοι ήταν εξαιρετικά δύσκολο να ανατραπούν μέσα σ’ ένα τόσο καυτό γήπεδο αλλά και βάση της απόδοσης των δύο ομάδων. Κι όντως το τέταρτο δεκάλεπτο αποτέλεσε πάνω-κάτω τυπική διαδικασία για τις «πράσινες». Το σκορ είχε φτάσει στο 50-34 και ο τραυματισμός της Λύμουρα στον αστράγαλο δεν στοίχισε τη νίκη στους γηπεδούχους. Ο κόσμος έδειξε την απόλυτη στήριξή του σε όλο το ματς και ο Παναθηναϊκός δεν σταμάτησε και ούτε πάτησε φρένο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μάλιστα το σκορ έφτασε ακόμα και στο 60-42 με ένα τρίποντο κι ένα δίποντο από την Κυριακοπούλου, ενώ τη σφραγίδα της στο ματς την έβαλε για τα καλά και μετά τις δύο εύστοχες βολές που έκαναν το σκορ 62-44. Με τα πολλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη με 66-53 σ’ ένα εξαιρετικό απόγευμα απ’ όλες τις πλευρές.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 35-27, 50-34, 66-53